Kilka ekip czy kompleksowa realizacja inwestycji budowlanej, co lepiej wybrać?

Nowoczesne inwestycje budowlane wymagają zatrudnienia fachowców działających na wielu płaszczyznach, dlatego inwestorzy czasem jeszcze nawet przed wykonaniem projektu stawiają przed sobą pewne pytanie. Czy szukać firmy, która zrealizuje cały projekt kompleksowo, a może zatrudnić kilka ekip, wyspecjalizowanych w konkretnych fachach? – W naszym artykule postaramy się przekonać, że najlepszym rozwiązaniem jest coś pomiędzy – zatrudnienie generalnego wykonawcy.

Inwestycja budowlana

Wzniesienie budynku od fundamentów po dach. Zadania dla fachowców

Dylemat wspomniany we wstępie nie jest przypadkowy, bowiem na rynku funkcjonują przeróżne firmy związane z budownictwem. Bez problemu znajdziemy na przykład firmy wyspecjalizowane w budowie konstrukcji żelbetowych, murowanych, drewnianych, stalowych, czy firmy zajmujące się konkretnie termoizolacjami i ocieplaniem poddaszy, wyspecjalizowane w układaniu dachówek i innego rodzaju pokryć itd. Znajdziemy też firmy, które oferują ogólnie prace budowlane i wykończeniowe, czyli realizację budynków – na przykład budowę domków jednorodzinnych – od fundamentów po szczyt dachu. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firmy, która będzie dla nas generalnym wykonawcą. To pewnego rodzaju połączenie kompleksowej realizacji inwestycji budowlanej z możliwością zaangażowania wielu ekip wyspecjalizowanych fachowców.

Jak działa generalny wykonawca? – Sprawnie, w interesie swoim i inwestora

O podstawy zatrudnienia generalnego wykonawcy podpytaliśmy bliżej w firmie MAR-BUD z Bełchatowa. Mówiąc w skrócie, całe przedsięwzięcie wygląda tak: inwestor zleca budowę konkretnego obiektu, a zobowiązaniem generalnego wykonawcy jest realizacja inwestycji w przewidzianym w umowie stanie i czasie. Umowa może zawierać różnego rodzaju załączniki, a więc na przykład zaangażowanie podwykonawców-specjalistów. Generalny wykonawca budowy sprawuje pieczę nad całym zleceniem z takim samym zaangażowaniem, jakby sam był inwestorem, bo leży to w jego interesie. Nie ma tu miejsca na przypadkowe niedopatrzenia i opóźnienia. Budownictwo to jedna z branż, w której bardzo wyraźnie widać, że czas to pieniądz.

Zatrudnienie generalnego wykonawcy jest pewniejsze dla inwestora, bo nie musi sam szukać wielu specjalistów. Firma, która może działać na rynku jako generalny wykonawca budowy, z pewnością ma nie tylko pracowników zajmujących się kompleksową realizacją inwestycji budowlanych, ale też sieć kontaktów do sprawdzonych fachowców z różnych obszarów powiązanych z budownictwem.