Kiedy warto wynająć pojemniki i kontenery na odpady?

Pojemniki i kontenery na odpady ułatwiają segregację śmieci i pomagają w ich recyklingu. Mogą być wykorzystywane przez osoby indywidualne i zakłady przemysłowe. Zmniejszają koszty związany z częstym wywożeniem śmieci i służą do właściwego gospodarowania różnego rodzaju odpadów. Sprawdzamy, jakie rodzaje kontenerów są dostępne i do składowania jakich odpadów służą!

Kontenery na gruz

Kontenery na gruz

Pojemniki i kontenery na opady na pewno będą przydatne na czas remontów i prac budowlanych. Tzw. kontenery na gruz ułatwiają przechowywanie i wywożenie gruzu oraz odpadów powstających w trakcie budowy. Pozwalają zachować czystość i porządek, a jednocześnie zadbać o prawidłową utylizację odpadów.

Kontenery na gruz mogą różnić się konstrukcją i pojemnością. Najmniejsze mają pojemność trzech metrów sześciennych i nadają się przede wszystkim dla klientów indywidualnych. Z większych, mieszących sześć, siedem, a nawet osiem metrów sześciennych opadów, mogą korzystać również firmy budowlane. Pamiętajmy, że nie można wrzucać do nich materiałów niebezpiecznych! Są przeznaczone jedynie do gromadzenia odpadów budowlanych, takich jak cement, piasek, tłuczeń czy ziemia. Złamanie tej zasady może skutkować odmową wywozu takich śmieci. Firmy zajmujące się wynajem kontenerów i gospodarką opadami dokładnie wskazują, jakie rodzaje śmieci mogą znajdować się w kontenerach i wymagają ścisłego przestrzegania tych reguł.

Kontenery na złom

Kontenery na złom charakteryzują się jeszcze większą pojemnością niż kontenery na gruz. Mogą mieć nawet trzydzieści metrów sześciennych pojemności! Są wykorzystywane do odpadów wielkogabarytowych, złomu oraz elektrośmieci. Przydają się zwłaszcza w trakcie przeprowadzki lub wymiany sprzętów.

Urządzeń elektronicznych nie wolno wyrzucać do normalnego śmietnika. Takie postępowanie jest dużym zagrożeniem dla środowiska i łamaniem prawa! Nieprzestrzeganie obowiązku segregacji elektrośmieci grozi karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Urządzenia elektryczne i elektroniczne wymagają odpowiedniego przetworzenia w celu unieszkodliwienia znajdujących się w nich substancji niebezpiecznych – podkreśla nasz rozmówca z firmy EKOPROD w Legnicy, zajmującej się odbiorem i unieszkodliwianiem odpadów.

Kontenery na odpady zielone

Kontenery mogą służyć również do wyrzucania odpadów zielonych, takich jak liście, gałęzie, trawy, krzaki, krzewy, kwiaty, łodygi, chwasty czy owoce i warzywa. Tego typu odpady nie powinny trafiać do pojemników z innymi odpadami. Ulegają biodegradacji i wymagają osobnego kontenera.

W celu wynajmu właściwych kontenerów, powinniśmy skontaktować się z firmą specjalizującą się w takich usługach i zamówić niezbędne nam pojemniki na odpady.