Kiedy należy skorzystać z tymczasowego ogrodzenia budowlanego?

Obowiązujące w Polsce przepisy wyraźnie wskazują, że teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony. Odpowiada za to kierownik budowy, którego obowiązkiem jest między innymi zorganizowanie ogrodzenia placu budowy, by uniemożliwić wejście na plac osobom nieupoważnionym. Według przepisów ogrodzenie placu budowy może być tymczasowe lub trwałe – pierwsze rozwiązanie jest chętniej wybierane, ponieważ jest bardziej praktyczne.

Teren budowy i ogrodzenie placu w praktyce

Częścią projektu budowlanego, który musi zostać przygotowany przez inżyniera, jest projekt zagospodarowania terenu – określa on granice działki. Tam też znajdziemy informacje o planowanym ogrodzeniu placu budowy. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r., które dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m. Wskazuje się także, by materiały budowlane nie były składowane bliżej niż 0,74 m od krawędzi płotów. Do ogrodzenia terenu budowy możemy użyć nawet zwykłej plecionej siatki na słupach tymczasowych, jednak nie jest to polecane rozwiązanie, ponieważ taki płot łatwo zniszczyć, a siatka kiepskiej jakości koroduje w ekspresowym tempie.

Alternatywa dla siatek – ogrodzenie do wynajęcia

Jeżeli zależy nam na naprawdę fachowym i solidnym ogrodzeniu tymczasowym, najlepszym rozwiązaniem są ażurowe panele lub panele pełne. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Innowall, która działa na terenie całej Polski, wykonawcy często decydują się na wynajem takich paneli, ponieważ jest to opłacalne. Firmy budowlane nie potrzebują wówczas dodatkowej przestrzeni magazynowej do przechowywania elementów, a ponadto ogrodzenie mogą dla nich zamontować wynajmujący ogrodzenia budowlane tymczasowe.

Ażurowe panele są wszechstronne i solidne, łatwe w przenoszeniu i szybkie w montażu. Nie wymagają dodatkowych podpór, ponieważ ich struktura przepuszcza wiatr i umożliwiają zachowanie widoczności odgrodzonego terenu. Jeśli zależy nam na innym efekcie – zasłonięciu terenu budowy i ograniczeniu widoczności – możemy zdecydować się na panele pełne. Ogrodzenia tego typu składają się zwykle ze stalowej, ocynkowanej ramy oraz wypełnienia z blachy, najczęściej trapezowej. Panele są solidne i na takie też wyglądają, a to odstrasza potencjalnych intruzów. Choć nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, na niewłaściwie zabezpieczonych placach budowy zdarzają się kradzieże – i przywłaszczeniu ulegają nie tylko drogie urządzenia, ale nawet materiały budowlane, a za te przecież też płacimy i to nie mało. Panele wymagają co prawda dodatkowych podpór, jednak nie stanowi to problemu przy ich montażu.