Kamień naturalny w aranżacjach łazienkowych

Kamień naturalny w aranżacjach łazienkowych to trend mający bardzo długą historię. Wszak już starożytne łaźnie wykładano marmurem. W kolejnych wiekach moda ta była kontynuowana. Obecnie produkty z kamieni naturalnych także goszczą w łazienkach. Nie ma w tym nic dziwnego, zważywszy na fakt, że jest to surowiec, który dość łatwo utrzymać w czystości. Przyjrzyjmy się zatem jakie elementy do aranżacji łazienek wykonuje się z kamienia naturalnego?

Kamienie pod blatem łazienkowym

Jakie gatunki kamienia są polecane do łazienek?

Łazienka z racji swojej funkcji jest pomieszczeniem, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością i nawet zastosowanie dodatkowych systemów wentylacyjnych i osuszających nie jest w stanie zmienić tego faktu. Dodatkowo panująca w łazience atmosfera sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego też do wykończenia łazienek używa się materiałów odpornych na działanie wody i pary wodnej oraz takich, które w łatwy sposób można utrzymać w czystości.  Zazwyczaj są to wyroby ceramiczne, jednak coraz częściej klienci wybierają produkty wykonane z kamienia naturalnego. Zalety tych ostatnich przybliża specjalista Pracowni Fainner oferującej szeroki wybór produktów kamiennych do aranżacji łazienek:

Kamień jako materiał w 100% naturalny posiada wiele zalet. Jest przede wszystkim odporny na uszkodzenia i nie zmienia swojego wyglądu nawet po kilkudziesięciu latach użytkowania. Charakteryzuje się również szeroką gamą wybarwień i wzorów. W stanie nieobrobionym jego walory estetyczne nie zawsze są widoczne, ale po odpowiedniej obróbce można je podziwiać w pełnej okazałości. Co ważne polerowanie i jednoczesne impregnowanie zabezpiecza kamień, przez co staje się on jeszcze bardziej odporny na działanie wody. W aranżacjach łazienkowych najlepiej sprawdzają się wyroby z granitu, który nawet bez zabiegów konserwacyjnych odznacza się wyjątkową odpornością na wodę, a po właściwym zaimpregnowaniu bez problemów może być stosowany nawet na posadzki łazienkowe. Pozostałe rodzaje kamieni, choć wymagają regularnej konserwacji, to również mogą być stosowane w łazienkach.

Jakie elementy aranżacji łazienkowych można wykonać z kamienia naturalnego?

Asortyment produktów z kamienia naturalnego, które można śmiało wykorzystać w łazience, jest coraz szerszy. Jeszcze do niedawna najpopularniejsze były kamienne posadzki oraz płytki ścienne. Obecnie wciąż są one popularne, jednak dołączają do nich nowe produkty. Do tych cieszących się największym zainteresowaniem należą blaty z kamienia naturalnego, które są produkowane z różnych odmian tego surowca. Dodatkowo można zamówić kamienne półki na kosmetyki, a na zamówienie nawet komplety mebli łazienkowych. Jeśli łazienka posiada okno, to doskonałym rozwiązaniem jest wewnętrzny parapet kamienny. Kamień sprawdzi się również w wykonaniu ozdobnej zabudowy brodzika prysznicowego, czy wanny. Sposoby wykorzystania elementów kamiennych w aranżacji łazienki są praktycznie nieograniczone i zależą wyłącznie od wyobraźni osoby projektującej taką aranżację.