Kabiny WC czy toalety przenośne. Na które rozwiązanie się zdecydować?

Przez wiele lat toalety publiczne były miejscami, do których udawaliśmy się tylko w ostateczności. Na szczęście sytuacja ta zaczęła się w ostatnich latach zmieniać – dzięki nowoczesnym kabinom sanitarnym toalety na dworcach, w centrach handlowych czy innych obiektach użyteczności publicznej coraz rzadziej odstraszają wyglądem i zapachem. Czy w dzisiejszych czasach jest jeszcze miejsce dla źle kojarzących się toalet przenośnych?

Toalety przenośne z Wi-fi

Toalety przenośne – tanie, ale czy komfortowe?

Toalety przenośne, czyli tak zwane toi toie, są niezależne od sieci kanalizacyjnej, więc można postawić je właściwie wszędzie. Sprawdzają się doskonale podczas wszelkiego rodzaju imprez masowych, gdy konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych. Można je spotkać także na budowach, a klienci indywidualni decydują się na ich wynajem na przykład podczas remontu własnej łazienki. Nie da się jednak ukryć, że pomimo niższej ceny toalety przenośne nie są w stanie zapewnić takiego samego standardu higienicznego jak kabiny sanitarne. Przeważnie brakuje w nich na przykład umywalki – choć istnieją wersje w nią wyposażone, spotyka się je stosunkowo rzadko. Większość tego typu toalet nie jest również przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bardzo często wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach, co jest rezultatem braku systemu odprowadzania nieczystości.

Kabiny sanitarne – komfortowe i estetyczne

Kabiny sanitarne przypominają domowe toalety, ale przeznaczone są do użytkowania przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Można się z nimi spotkać na dworcach, lotniskach czy w lokalach gastronomicznych, a coraz częściej także na placach budów. Kabiny sanitarne zapewniają więcej miejsca niż toalety przenośne, a w ich pobliżu zawsze znajduje się umywalka z dostępem do bieżącej wody, dzięki czemu nie występuje problem z dbaniem o higienę. Można w nich również zamontować dodatkowe poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych i seniorów. Nowoczesne kabiny sanitarne, tak zwane systemowe, wykonywane są głównie z płyty HPL, materiału odpornego na wodę i parę wodną, uszkodzenia mechaniczne, takie jak zginanie czy rozrywanie, a także promieniowanie UV. Prezentują się znacznie estetyczniej niż toalety przenośne, a problem nieprzyjemnego zapachu w nich nie występuje – oczywiście pod warunkiem regularnego ich czyszczenia. Mogą zostać pomalowane na wiele kolorów, a dodatkowo niektórzy ich producenci, na przykład firma Sanipol, oferuje możliwość ich personalizacji – za pomocą techniki druku cyfrowego nanosi na ich ścianki dowolną ilustrację, logo lub tekst.