Jakiego sprzętu używa się w trakcie robót rozbiórkowych?

Prace rozbiórkowe uważane są za jedne z trudniejszych w budownictwie. Przede wszystkim dlatego, że wymagają ogromnej wiedzy z zakresu technik rozbiórkowych, a także wieloletniego doświadczenia zdobytego podczas wyburzania różnego rodzaju obiektów. Jednak najważniejszy przy tego typu pracach jest sprzęt. Odpowiednio dobrane narzędzia i maszyny w połączeniu z doświadczonym zespołem zagwarantują szybkie, profesjonalne i bezpieczne rozebranie każdego budynku.

rozbiorka-domu

Mechanicznie, ręcznie, a może trotylem?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów umożliwiających wyburzanie. Do tych najszybszych zaliczamy metodę strzałową. Jednak użycie trotylu choć najbardziej ekonomiczne i widowiskowe ma swoje ograniczenia. Nie może być stosowane w zabudowie zwartej. Drugą równie skuteczną, choć mniej efektowną techniką jest rozbiórka mechaniczna z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, który z łatwością poradzi sobie niemal z każdym materiałem budowlanym. Ostatnia metoda, która zazwyczaj uzupełnia dwie poprzednie to rozbiórka ręczna z zastosowaniem mniej inwazyjnych narzędzi i maszyn. Jej główną zaletą jest wysoki wskaźnik odzysku materiałów z wyburzanego obiektu. Bez względu na wybór techniki należy pamiętać, że tylko skorzystanie z firmy specjalizującej się w wyburzeniach gwarantuje, że wszystko zostanie wykonane właściwie.

Czym wyburzać?

Jak wyjaśnia ekspert firmy EL-KOP:

Pierwszymi narzędziami używanymi w miejscu przeznaczonym do rozbiórki są: ręczne młoty wyburzeniowe i udarowe, tarcze diamentowe, wiertnice do żelbetonu oraz palniki gazowe. Za ich pomocą demontuje się futryny, armaturę, grzejniki, instalację wykonane z rur stalowych i inne wewnętrzne elementy wyburzanego obiektu. Tak przygotowaną powierzchnią zajmują się później duże maszyny wyburzeniowe wyposażone w specjalistyczne oprzyrządowanie.

Do grupy takich maszyn zaliczamy:

  • Dźwigi zaopatrzone w kule wyburzeniowe.
  • Gąsienicowe buldożery – tarany.
  • Koparki z wielofunkcyjnymi ramionami do których można zamocować młoty pneumatyczne, lub nożyce hydrauliczne przydatne, gdy konstrukcja wyburzanego obiektu ma sporo elementów stalowych.

Zadaniem wymienionych maszyn jest zniszczenie ścian zewnętrznych, nośnych oraz stropów.

Przetwarzanie materiałów rozbiórkowych

Efektem wyburzenia jest duża ilość materiałów różnego rodzaju. Takich jak: gruz, drewno, metal. Sztuką jest by jak największa ich część została odzyskana i wykorzystana ponownie. Dlatego zburzone fragmenty poddaje się procesowi rozdrabniania. Do tego zabiegu służą profesjonalne kruszarki przystosowane do pracy z materiałami budowlanymi. Uzyskana w tym procesie frakcja jest następnie przesiewana w przesiewaczach bębnowych. Ich zadaniem jest jeszcze skuteczniejsze oddzielenie od siebie poszczególnych materiałów. Dlatego tak ważne jest wykonywanie tych prac z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn

Ostatnim etapem prac rozbiórkowo-wyburzeniowych jest uporządkowanie miejsca, na którym stał obiekt. Tu najlepiej sprawdzą się ładowarki, zamiatarki i wywrotki.