Jakie okucia do szkła wybrać?

Szkło jest materiałem często stosowanym w budownictwie. Używa się go do wykańczania domów, a także do konstruowania elementów takich jak balustrady, kabiny prysznicowe czy okna. Szkło, choć kruche, nadaje wyrobom elegancji i lekkości. Poza tym to bardzo innowacyjne rozwiązanie w restauracjach, biurach czy hotelach. Aby móc się cieszyć efektownością tego materiału, trzeba zadbać także o odpowiednie okucia. Jak powinno się je wybierać?

Okucia do szkła

Okucia – ich rodzaje i zastosowanie

Okucia to elementy, które służą do mocowania szkła z konstrukcjami stalowymi, aluminiowymi i drewnianymi. Najczęściej spotykane rodzaje to okucia punktowe, które składają się z dwóch talerzyków, tulei dystansującej, uszczelek i śrub. Często używa się ich w przypadku daszków, balustrad czy elewacji. Innym rodzajem okuć do szkła może być liniowe mocowanie przy pomocy profili aluminiowych. Okucia te, poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji, posiadają również  bardzo atrakcyjny i nowoczesny wygląd, co sprawia, że stanowią swoistą ozdobę każdej tafli szkła, na której zostaną zainstalowane. 

W przypadku kabin prysznicowych zazwyczaj używa się:

  • zawiasów,
  • łączników,
  • stabilizatorów,
  • gałek,
  • uszczelek,
  • mocowań punktowych.

Najczęściej stosuje się tu materiały takie jak mosiądz lub stal nierdzewna, które są odporne na wilgoć. Tego typu okucia znajdują zastosowanie również w saunach i basenach.

Okucia do szkła są zasadne także w przypadku szklanych drzwi. Aby poprawnie zamontować skrzydło, należy użyć zawiasów jednoosiowych. Okucia mocuje się bezpośrednio do tafli przez wycięte otwory. Używa się ich także przy zamkach zapadkowych, zamków z klamką i z wkładką bębenkową.

Co jest najważniejsze w przypadku wyboru odpowiednich okuć do szkła?

Podstawą jest jakość materiału, z jakiego tworzy się okucia. Do ich produkcji używa się najczęściej stali nierdzewnej. Czasami warto skorzystać z droższych, ale lepszych jakościowo rozwiązań, ponieważ szklane konstrukcje wymagają bardzo dobrego zabezpieczenia. 

Kluczowe może się okazać to, czy okucia będą wykorzystywane na zewnątrz, czy wewnątrz budynku. W przypadku elementów, które znajdą się na zewnątrz, trzeba wziąć pod uwagę choćby warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz czy temperatura. Tu na pewno przydadzą się materiały antykorozyjne – tłumaczy przedstawiciel firmy Akces.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto dopytać producenta o to, w jaki sposób okucia zostały wykonane. Ważne jest, aby były one tworzone z wykorzystaniem zaawansowanej i nowoczesnej technologii. Możliwość modyfikacji również może się okazać czynnikiem decyzyjnym, szczególnie w przypadku produktów robionych na zamówienie. Ostatni czynnik to opinie kupujących. Lepiej kupić produkty, które już wcześniej zostały sprawdzone przez innych klientów. Warto inwestować przede wszystkim w okucia do szkła wysokiej jakości, żeby dłużej cieszyć się stylowym wnętrzem czy budynkiem.