Jakie cechy powinna posiadać działka budowlana?

Wiele osób poszukuje działki idealnej. Przestronna, z potencjałem, ulokowana w malowniczej okolicy… Czym powinna cechować się idealna działka pod budowę domu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo inwestorzy mają różne potrzeby i oczekiwania. My podpowiadamy natomiast, na co zwracać największą uwagę w kontekście wyboru takiej nieruchomości. Jakie parametry warto uwzględnić? Perspektywiczna lokalizacja Domek […]

Wiele osób poszukuje działki idealnej. Przestronna, z potencjałem, ulokowana w malowniczej okolicy… Czym powinna cechować się idealna działka pod budowę domu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo inwestorzy mają różne potrzeby i oczekiwania. My podpowiadamy natomiast, na co zwracać największą uwagę w kontekście wyboru takiej nieruchomości. Jakie parametry warto uwzględnić?

Perspektywiczna lokalizacja

Domek na zacisznej wsi, na przedmieściach, a może w okolicach centrum miasta? Ten wybór nie należy do łatwych. Dom jest inwestycją wieloletnią. Zazwyczaj wymarzone „cztery kąty” buduje się z myślą nie o dwóch czy pięciu, ale o dziesięciu, dwudziestu latach. Często myśli się o zamieszkaniu tam na całe życie, aż do emerytury. Dom jednorodzinny to nie tylko funkcjonalny budynek, ale też rodzinne gniazdo, w którym żyją mieszkańcy o określonych stylach życia.

Jeśli całe życie toczyło się dla Ciebie w mieście, to warto mieć na uwadze, że nagła zmiana otoczenia może wywrócić Twój plan dnia do góry nogami. Sytuacja komplikuje się, gdy nie masz samochodu lub nie stać Cię na codzienne dojazdy autem. Wygoda, jaką daje miasto, dla wielu osób jest po prostu nie do przecenienia. I odwrotnie – jeśli jesteś przyzwyczajony do mieszkania wśród malowniczej przyrody, to trudno będzie Ci się „przestawić” na życie na hałaśliwych przedmieściach lub w sercu miasta. O zakupie działki budowlanej trzeba myśleć perspektywicznie, przy uwzględnianiu własnych potrzeb i możliwości.

Dostęp do mediów

W przypadku, gdy teren nie jest uzbrojony, należy upewnić się, czy można doprowadzić do niego media, czyli kanalizację, prąd i wodę. W tym celu należy uzyskać od zakładu wodociągowego i energetycznego potwierdzenie gotowości na przyłączenie i jego warunków technicznych.

Jak tłumaczy specjalista z przedsiębiorstwa INLAND BIMO PROPERTY SP. Z O.O. SPÓŁKA JAWNA: „Działka musi mieć możliwość przyłączenia do sieci energetycznej. Jeśli z jakichś powodów problematyczne będzie przyłączenie do wodociągu, można wykopać studnię. W razie braku dostępu do kanalizacji należy pomyśleć o wybudowaniu szamba. Wszystkie te dodatkowe czynności wiążą się rzecz jasna z poniesieniem dodatkowych kosztów”.

Odpowiednia infrastruktura drogowa

Działka budowlana, aby spełniała swoją funkcję, musi być dobrze skomunikowana. Oznacza to, że dojazd do posesji musi być wygodny i nie może przebiegać np. przez grunt sąsiada lub być utrudniony pod względem ukształtowania terenu. W innym przypadku należy ustanowić tzw. służebność drogi koniecznej.

Bliskość do punktów usługowych i placówek publicznych

Idealna działka budowlana powinna być ulokowana w atrakcyjnej, dogodnej lokalizacji. Warto uwzględnić bliskość najważniejszych punktów handlowo-usługowych. Pod uwagę należy brać  także odległość do poczty (lub np. paczkomatów), szkoły, urzędu itd. Warto zorientować się także w możliwościach dojazdu. Ponieważ samochód bywa zawodny, alternatywą okaże się komunikacja publiczna (autobusy, pociągi itd.).