Jaki system kominowy wybrać do domu jednorodzinnego?

Komin jest niezbędnym wyposażeniem każdego budynku, w którym zamontowano instalację grzewczą z urządzeniem używającym dowolnego rodzaju opału. Odpowiedni system kominowy będzie więc konieczny, jeśli ciepła ma dostarczać klasyczny kocioł węglowy lub pelletowy, a także kocioł gazowy lub olejowy. Bez komina nie da się też korzystać z popularnego kominka, również w wersji wolnostojącej czy tradycyjnego pieca lub kuchni węglowej.

Kominy w domu jednorodzinnym

Jakie są ważne parametry, jeśli chodzi o wymiary komina?

Instalacja kominowa musi odpowiadać wymaganiom związanym z rodzajem stosowanego urządzenia grzewczego, ale także umożliwiać poprawne odprowadzanie spalin. Dla uzyskania właściwego ciągu kominowego potrzebny będzie system kominowy o prawidłowej długości – wkład kominowy nie może mieć mniej niż 4 metry, licząc od trójnika do krawędzi komina, a 5 metrów w kotle spalającym olej. Równie istotne będzie dobranie instalacji tak, by komin wystawał na odpowiednią wysokość ponad połać dachu i kalenicę. Jeśli dach ma nachylenie do 12°, górna krawędź komina musi się znaleźć co najmniej 60 cm nad kalenicą. Przy większym nachyleniu odległość ta zależy od typu pokrycia dachowego. Jeśli jest ono niepalne albo trudnozapalne, komin musi wystawać 30 cm nad kalenicę, a jeśli palne – 60 cm. Wylot musi być także metr od powierzchni dachu, mierząc w płaszczyźnie poziomej. Nie można również zapominać o dopasowaniu średnicy przewodu kominowego do potrzeb zainstalowanego urządzenia grzewczego. Jeśli nie będzie ona właściwa, komin nie uzyska koniecznego ciągu. W niektórych obszarach, gdzie występują szczególnie silne wiatry, zwieńczeniem komina powinna być nasada kominowa.

Jakie rodzaje kominów będą odpowiednie dla różnych typów kotłów?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rodzaj zamontowanego systemu kominowego będzie typ opału, jaki jest spalany w użytkowanym urządzeniu grzewczym. W przypadku kotłów gazowych i olejowych wkład kominowy musi być niewrażliwy na skraplający się na ściankach kondensat. Powinien więc być wykonany ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Jeśli stosowane mają być kotły węglowe albo opalane drewnem wkłady muszą zachować odporność na kondensat, który może pojawić się także przy używaniu nowoczesnych kotłów tego typu, przede wszystkim ważne jest, aby były odporne na wysoką temperaturę, jaka może się pojawić w razie zapłonu sadzy. Jeśli w domu ma zostać zamontowany gazowy kocioł kondensacyjny, dobrym rozwiązaniem będą wkłady dwuścienne, dostępne m.in. w firmie Tanie Kominy, zajmującej się sprzedażą systemów kominowych. Wkłady dwuścienne nie tylko odprowadzają spaliny, ale też są dopływem powietrza do kotła. Systemy dwuścienne występują także w zupełnie innych wersjach – takich, które pozwalają na wykonanie komina wolnostojącego lub prowadzonego bez ceglanej obudowy.