Jak zbudować kurnik?

Budowa kurnika nie brzmi jak zadanie o wysokim stopniu trudności. Jednak w praktyce każdy hodowca, który stanął przed tym zadaniem, musiał zmierzyć się z wieloma rozterkami na temat technologii i dostępnych rozwiązań. Wielu z nich, zwłaszcza dążących do zbudowania fermy nowoczesnej, zdecydowało się na współpracę z firmami, które zawodowo projektują przestrzenie inwentarskie.

Nowoczesne kurniki

Jedną z nich jest Wesstron – przedsiębiorstwo, które zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale też budowaniem i wyposażaniem budynków przeznaczonych do hodowli zwierząt gospodarczych. Bez wątpienia zaletą współpracy z profesjonalistami jest możliwość zaaranżowania przestrzeni, która będzie ergonomiczna, komfortowa w obsłudze, a przy tym spełni obecne standardy jakości.

Budowa i wyposażenie kurnika

Przed przystąpieniem do projektowania, budowy i wyposażania kurników należy zdefiniować, jakie ptactwo będzie w nich przetrzymywane. Inne potrzeby mają małe kury,
a inne duże indyki czy gęsi. Ważne jest, aby przy aranżowaniu budynku inwentarskiego kierować się również ich gabarytami czy potrzebami.

Przestrzeń, która jest łatwa w oporządzaniu i czyszczeniu powinna składać się z:

  • gniazd dla kur,
  • karmideł i poideł,
  • systemów żywienia.

To podstawowe elementy, które można jednak dowolnie modyfikować i rozbudowywać w zależności od metrażu obiektu oraz liczby przebywających w nim zwierząt. Dla wykreowania optymalnego mikroklimatu we wnętrzach trzeba też zatroszczyć się o właściwą ich wentylację oraz ogrzewanie. Tylko wówczas możliwe jest prowadzenie hodowli całorocznej, uniezależnionej od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Technologia w służbie efektywności

Dzisiaj dla osiągnięcia najlepszych wyników pracy i podniesienia jej efektywności nie wystarczy już tylko wybudować i wyposażyć kurnik. Trzeba dopasować go do aktualnych standardów, które wciąż się zmieniają, wznosząc codzienną gospodarską pracę na zupełnie nowy poziom. Dla sprawniejszego zarządzania obiektem inwentarskim warto rozważyć instalację systemu zdalnego monitorowania kurnika czy całej fermy. Pozwala on na znaczne oszczędności czasu i zmniejsza nakłady pracy. Cała produkcja staje się bardziej sprawna, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości procesów oraz produktów.

Każde rozwiązanie wdrażane na fermach przez wyspecjalizowane firmy zewnętrzne jest szczegółowo omawiane z inwestorami. Wsłuchując się w potrzeby hodowców, mogą oni tworzyć spersonalizowane projekty, a na ich bazie dokonywać kolejnych modyfikacji i ulepszeń.