Jak zbudować dom pasywny?

Dom pasywny to dom wyróżniający się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, służącą do ogrzewania, dzięki bardzo dobrym parametrom izolacyjnym przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. Zamiast wprowadzania dodatkowych rozwiązań, poprawia się parametry elementów oraz systemów już istniejących. Sprawdź, jak krok po kroku zbudować dom pasywny.

dom-pasywny

Dom pasywny wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego w sposób bierny, bez wprowadzania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Ponadto redukcja zapotrzebowania na ciepło jest w nim tak duża, że nie stosuje się w nich tradycyjnych systemów grzewczych, a jedynie system dogrzewania wentylacyjnego z rekuperatorem, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Kluczem jest skuteczna izolacja termiczna, a także kilka innych czynników, które musimy brać pod uwagę. Jak zatem zbudować dom pasywny?

Dobra działka to podstawa

Budowa domu pasywnego zaczyna się od wyboru niezacienionej działki, na której będziemy mogli postawić dom, zwrócony do strony południowej. Elewacja od tej strony bowiem będzie najbardziej rozbudowana i zazwyczaj przeszkolona. Dobrze, aby od strony północnej działka była osłonięta drzewami lub wzniesieniami. Wszystko, co zabiera działce dostęp do promieni słonecznych, których wykorzystanie jest kluczowe w domu pasywnym, jest niepożądane; unikajmy zatem terenów, otoczonych przez wysokie budynki. Warto zwracać uwagę na działki, delikatnie nachylone na południe.

Kształt i wielkość

Po wyborze działki przychodzi czas na określenie wielkości oraz kształtu budynku. Dom nie powinien mieć zbyt dużej powierzchni, aby nie generować dużego zapotrzebowania na energię, a także nie powinien posiadać zbyt wielu przegród i ścian wewnętrznych. Domy pasywne to domy o zwartej bryle, budowane na planie prostokąta, z jednospadowym dachem. Najlepiej sprawdzi się dom parterowy z poddaszem użytkowym. Pamiętajmy, że taki budynek powinien mieć jak najmniejszą powierzchnię ścian oraz dachu w stosunku do powierzchni użytkowej. Nie musimy rezygnować z przeszkleń, oszklonych tarasów czy holi; zwracajmy jednak uwagę, by umieszczać je od południowej strony budynku, gdzie będą pełniły funkcję kolektorów słonecznych. Ciekawe projekty domów pasywnych oferuje swoim klientom firma SuperHouse.pl, będąca także ich wykonawcą.

Technologia budowy

Sekret domów pasywnych tkwi nie tylko w maksymalnym wykorzystaniu energii słonecznej, lecz również w materiałach używanych do ich budowy, zapewniających ich doskonałą izolację. Domy pasywne posiadają zatem lekki, drewniany szkielet, na którym osadzone są dwuwarstwowe ściany, doskonale zaizolowane styropianem powyżej 30 cm lub wełną mineralną. Przy budowie unika się mostków termicznych. Okna powinny być wyjątkowo szczelne; najlepiej z potrójną szybą i specjalną ramą, zamontowaną w murze, w warstwie izolacji cieplnej. Ostatnim etapem będzie wybranie sposobu ogrzewania. W przypadku domów pasywnych, najlepiej sprawdzi się ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, kolektory słoneczne, kotły na biomasę lub pompy ciepła.