Jak zabezpieczać instalacje kablowe przed pożarem?

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie codziennie funkcjonowanie bez dostępu do energii elektrycznej. I mimo, że już się przyzwyczailiśmy do korzystania z prądu, powinniśmy zawsze mieć świadomość, że instalacje służące do jego poboru stanowią potencjalne zagrożenie. Blisko 25% pożarów w Europie spowodowanych jest usterkami wynikającymi z uszkodzenia instalacji kablowej. Dlatego tak ważne jest prawidłowe jej zabezpieczenie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Instalacje kablowe

Przede wszystkim bezpieczniki

Kluczową rolę dla bezpieczeństwa instalacji elektrycznej pełnią bezpieczniki, które możemy znaleźć w każdej, również domowej instalacji. Montowane są one w rozdzielnicy, a ich zadaniem jest odłączenie dopływu prądu do instalacji w momencie wykrycia nadmiernego jej obciążenia lub zwarcia. W ten sposób minimalizuje się ryzyko wybuchu pożaru w wyniku wzrostu temperatury instalacji.

Izolacja kabli

W wyniku przepływania energii elektrycznej powstają dużego ilości ciepła, które może mieć negatywny wpływ na otoczenie kabli energetycznych. W celu chronienia otoczenia przed ciepłem, będącym bezpośrednią przyczyną pożarów, wszystkie kable powinni posiadać odpowiednią izolację, wykonaną z nieprzewodzącego prądu elektrycznego materiału. Izolacja ta stanowi również zabezpieczenie samych kabli przed czynnikami mogącymi prowadzić do ich uszkodzenia, w tym również przed ekstremalnie wysoką temperaturą. W sytuacji, kiedy wewnątrz budynku wybuchnie pożar, uszkodzenie instalacji elektrycznej może prowadzić do jego gwałtownej eskalacji. Izolacje tego typu powinny być wykonywane przez wyspecjalizowanych w tej dziedzinie wykonawców, takich jak firma  Jack Service.

Ochrona przejść kablowych

Przepusty instalacyjne w ścianach powinny być zabezpieczone w taki sposób, by pożar albo bardzo wysoka temperatura w jednym pomieszczeniu miała jak najmniejszy wpływ na instalacje w sąsiednich. Używa się w tym celu różnych materiałów, między innymi:

  • Płyt z wełny mineralne – to jeden z najczęściej wykorzystywanych w tym celu tworzyw, który charakteryzuje się lekką konstrukcją, ale za to wykazuje niską odporność na uszkodzenia mechaniczne.
  • Skrzynki kablowe – to metalowe, odpowiednio uszczelnione obudowy, które skutecznie zapobiegają przedostawaniu się dymu między pomieszczeniami. Są proste i łatwe w montażu i umożliwiają poprowadzenie dużej ilości kabli
  • Pianki ogniochronne – to specjalne jedno- lub dwuskładnikowe mieszaniny, bardzo łatwe w montażu, ale dość kosztowne.