Jak wznieść dom na płycie fundamentowej?

Przed budową samego domu konieczne jest postawienie fundamentów. Najczęściej stosuje się tradycyjne rodzaje fundamentów, jednakże można zdecydować się na bardziej nowoczesne. Są nimi płyty fundamentowe, które doskonale sprawdzają się w przypadku słabonośnych gruntów. Płyta fundamentowa posiada wiele zalet, które przemawiają za wyborem właśnie takiej podstawy domu. Dowiedz się więcej o tym, jak zbudować dom na płycie fundamentowej.

płyta fundamentowa

Płyta fundamentowa – co ją wyróżnia?

Płyta fundamentowa wykorzystywana w budowie domu jest płytą betonową wylewaną na powierzchni budowlanej. W zależności od rodzaju podłoża oraz wielkości obciążeń, które będą na niej spoczywać – może mieć ona różną grubość oraz być utworzona z różnego rodzaju betonu. To, co wyróżnia płytę fundamentową i stanowi o jej przewadze nad klasycznymi fundamentami to fakt, że nie wymaga ona wykonywania głębokich wykopów, co znacznie ekonomizuje czas pracy, a także pozwala oszczędzić fundusze. Doskonale sprawdza się ona na gruntach, które charakteryzują się słabą nośnością i niskim poziomem wytrzymałości, jednakże jest doskonałym rozwiązaniem przy każdym rodzaju podłoża. Inną, bardzo ważną zaletą płyt fundamentowych jest to, że nie wymagają dodatkowych wylewek – płyta fundamentowa pełni funkcję pierwszej kondygnacji budowy, na której bezpośrednio można umieszczać panele, czy też deski. Jako, że izolacja termiczna jest bardzo ważna, płyta fundamentowa nie wymaga dodatkowych izolacji, której potrzebują inne fundamenty.

Jak tłumaczy pracownik firmy Bee House Technology: ,,Płyta fundamentowa to nie tylko nowoczesne rozwiązanie, ale również bardzo dobry wybór przy budowie domu. Ma ona wiele zalet, które pozwalają na oszczędność pieniędzy i sprawną budowę”.

Powstawanie domu na płycie fundamentowej

Budowa domów na płycie fundamentowej była dotychczas domeną krajów skandynawskich. Obecnie pomysł ten z dużym powodzeniem wykorzystywany jest również w Polsce. Najczęściej taki fundament stosuje się przy budowie domów drewnianych i takich, które nie posiadają podziemnych piwnic. Pozwala na to szybki postęp prac budowlanych ze względu na redukcję ich etapów o dodatkowe wykopy. Dla płyty fundamentowej nie ma jednak granic i pozwala ona na budowę każdego rodzaju domu. W jaki sposób? Początkowo usuwa się ziemię roślinną zwaną humusem, a następnie układa się warstwę betonu. Jeśli pod humusem nie znajduje się jednak piasek, a na przykład glina, wówczas grunt należy pokryć, na przykład żwirem. Kolejną czynnością jest zabetonowanie płyty i założenie odpowiedniego, całościowego zbrojenia. Bardzo istotne jest uzbrojenie dolnej części płyty, ponieważ obciążenie powoduje jej zginanie. Końcowe etapy polegają na zmontowaniu odpowiedniej izolacji. Najważniejszą jest izolacja termiczna, którą układa się na gotowej płycie fundamentowej lub na wstępnym etapie jej kładzenia – wtedy, gdy ułożona jest jedynie warstwa betonu. Tak przygotowane podłoże jest gotowe do kolejnego etapu prac budowlanych, czyli budowy domu.