Jak wykonać wykopy pod fundamenty?

Budowa domu lub innego obiektu jest niezwykle skomplikowanym zadaniem. Jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych czynności jest stworzenie wykopów pod fundamenty. Bez nich nie można przystąpić do dalszych etapów budowy. Wykopy muszą być wykonane z największą precyzją i starannością, a pomocne są w tym odpowiednie maszyny. Podpowiadamy, w jaki sposób wykonać wykopy pod fundamenty oraz skąd wziąć potrzebne urządzenia.

Wykopy pod fundamenty

Sposoby na wykonanie wykopów pod fundamenty

Wiele ekip budowlanych decyduje się na wylanie fundamentów bezpośrednio na grunt, czyli do wykopu. Jest to metoda prosta i szybka, jednak trzeba w niej zadbać, aby podłoże się nie osypywało.

Wykopy pod fundamenty wykonuje się ręcznie lub z użyciem małej koparki, przeznaczonej do rowów wąskoprzestrzennych. Ich lokalizacja i wymiary muszą dokładnie odpowiadać zarysowi ścian zewnętrznych i wewnętrznych.

Specjaliści z firmy świadczącej usługi brukarskie PHU MABUD są zdania: W wykopach tego typu ważne jest, aby zabezpieczyć grunt przed osypywaniem. Można w tym celu nie usuwać wierzchniej warstwy, czyli humusu.

Inną metodą jest wykonanie wykopów pod fundamenty opartych na ławach. Tu konieczne będzie użycie koparko – ładowarki. Podczas tworzenia wykopu usuwa się wierzchnią warstwę gleby, a kopać należy aż do głębokości, na której znajdują się ławy.

O czym pamiętać podczas tworzenia wykopów pod fundamenty?

Tworzenie wykopów należy zaplanować odpowiednio wcześnie, aby uniknąć niekorzystnych warunków pogodowych i ewentualnych błędów. Najlepszą porą na roboty ziemne jest okres między początkiem kwietnia a końcem października. To czas, kiedy ryzyko zniszczenia wykopów pod fundamenty przez padający deszcz lub niskie temperatury jest najmniejsze. Warto jednak wyposażyć się w folię, która zabezpieczy grunt przed wodą.

Ekipa budowlana powinna pamiętać, aby w okolicy tworzonych wykopów nie składować ciężkich przedmiotów. Ta zasada dotyczy również usuwanego gruntu. Należy go wywozić w bezpieczne, dość odległe miejsce. Dzięki temu uniknie się osuwania gruntu, co mogłoby zniszczyć wykonane do tej pory prace.

Skąd wziąć maszynę do wykonania wykopów pod fundamenty?

Wykopy na placu budowy tworzy się przy pomocy koparki lub koparko – ładowarki. Wiele firm budowlanych decyduje się na ich wynajem, co jest znacznie mniej kosztowne niż zakup nowego sprzętu.

Przedsiębiorstwa wynajmujące maszyny dbają o to, aby flota była zawsze sprawna i gotowa do pracy. Wszystkie koparki przechodzą regularne przeglądy techniczne i ewentualne naprawy. W przypadku awarii na placu budowy, wynajmowana maszyna jest szybko i sprawnie zastępowana inną.