Jak wykonać wykopy fundamentowe?

Wykopy fundamentowe to niezbędny element wielu inwestycji budowlanych. Do ich przeprowadzenia należy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która dysponuje fachowym sprzętem ciężkim. Odpowiednie przygotowanie gruntu jest kluczowe dla późniejszej budowy oraz eksploatacji obiektu mieszkalnego czy użytkowego. Zobacz, jak wykonać wykopy fundamentowe. Prace ziemne to początkowy etap inwestycji budowlanej. Mówi się o pierwszej wbitej łopacie, lecz w rzeczywistości […]

wykopy fundamentowe

Wykopy fundamentowe to niezbędny element wielu inwestycji budowlanych. Do ich przeprowadzenia należy zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która dysponuje fachowym sprzętem ciężkim. Odpowiednie przygotowanie gruntu jest kluczowe dla późniejszej budowy oraz eksploatacji obiektu mieszkalnego czy użytkowego. Zobacz, jak wykonać wykopy fundamentowe.

Prace ziemne to początkowy etap inwestycji budowlanej. Mówi się o pierwszej wbitej łopacie, lecz w rzeczywistości przeprowadzenie tej operacji jest szybsze i bardziej profesjonalne z wykorzystaniem koparki. Sprzęt ciężki na budowie ma za zadanie niwelację terenu, a także przygotowanie gruntu dla fundamentów, przyłączy gazowych, instalacji lub przebudowy sieci kanalizacyjnych, elektrycznych czy światłowodowych.

Przebieg prac i ich charakterystyka

Wykopy pod fundamenty należy zaplanować z uwzględnieniem ukształtowania terenu, sytuacji geologicznej, a także projektu architektonicznego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego etapu inwestycji?

  • Prace zaczynają się od naniesienia obrysu fundamentów zgodnie z projektem, czym zajmuje się geodeta.
  • Suchą ziemię można usuwać łopatami, ale znacznie sprawniej poradzi sobie z tym zadaniem minikoparka lub koparka — wyborem odpowiedniego sprzętu zajmie się zatrudniona firma.
  • Prace ziemne przez cały okres trwania należy optymalnie zabezpieczyć na wypadek deszczu.
  • Szerokość i głębokość wykopów są uzależnione od specyfiki powstającego budynku i od tego, jak głęboko ma być posadowiony.

Prace ziemne najlepiej zlecić firmie, która cieszy się dobrymi opiniami i może pochwalić się doświadczeniem w realizacji wykopów pod fundamenty.

Na co zwrócić uwagę przy wykopach fundamentowych?

Tylko poprawnie wykonane wykopy zagwarantują Twojej nieruchomości solidną podstawę
w postaci osadzonych w ziemi fundamentów. Dlatego uzasadnione jest wyłącznie zlecenie tej czynności profesjonalistom, którzy dysponują własnym sprzętem, np. firmie Roboty Ziemne Szymon Pisulski. Zatrudniając ekipę, zwróć uwagę na flotę specjalistycznych pojazdów, którymi dysponują, a także na ich dotychczasowe realizacje. Portfolio, nawet
w przypadku robót ziemnych, jest cennym źródłem wiedzy o zakresie działania i charakterze pracy danego podwykonawcy.

Innym ważnym kryterium pozostaje kompleksowość usług. Na placu budowy często zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia, a rozbudowy czy przebudowy mogą obejmować znacznie więcej aspektów niż tylko wykopy pod fundamenty. Dobrze, jeśli firma może również przygotować grunt pod instalacje energetyczne czy kanalizacyjne, a także przyłącza do gazociągów czy wykopy pod światłowody.