Jak wykonać profesjonalne orynnowanie dachu?

Właściwie wykonane orynnowanie zabezpiecza obiekt budowlany przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Rury i rynny chronią ściany i elewacje, ale też stropy, okapy i podkłady dachowe.

orynnowanie-dachu

Przemyślany wybór

Decyzja o instalacji orynnowania nie powinna być podejmowana pochopnie. Przede wszystkim trzeba ustalić, w jakim miejscu mają być umiejscowione rury spustowe i rynny dachowe. Nie bez znaczenia jest też określenie ich ilości i wymiarów. Pod uwagę musimy wziąć takie czynniki, jak poziom nachylenia i wielkość dachu oraz ogólna architektura budynku (rozmieszczenie balkonów, okien itd.). Do szczegółowych wyliczeń służą tabele i wzory, opracowane dla konkretnych systemów rynnowych. Możemy też skorzystać z pomocy profesjonalnego architekta, który opracuje dokładny projekt odwodnienia dachu.

Proces montażu

Współczesne orynnowania są dość proste w montażu. Nowoczesne, dopasowane systemy oferuje m.in. białostocka Firma Handlowa Zajkowska. Na czym polega instalacja? Rynny są umieszczane na tzw. rynajzach, czyli specjalnych hakach. Mocuje się je do deski okapowej, krokwi bądź ściany, w odstępach ok. 50-70 cm. Warto pamiętać, że rynna nie powinna być montowana sztywno i prosto. Lepiej, jeśli opiera się lub wisi oraz zachowuje stały spadek na całej długości między wpustami (umożliwi to sprawniejszy spływ wody).

Rury spustowe są mocowane do elewacji przy pomocy uchwytów obręczowych. Poszczególne elementy łączy się kielichowo i lutuje bądź łączy mufami. Dolny odcinek rury można wprowadzić w wystającą z ziemi rurę kanalizacyjną. Jeśli kanalizacji nie posiadamy, rura powinna być zwieńczona kolankiem, odrzucającym wodę kilkadziesiąt centymetrów nad poziom terenu.

Odbiór prac

Po wykonaniu prac należy przyjrzeć się ich efektom. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić sprawdzeniu szczelności połączeń (czy nie występują tam dziury, pęknięcia itd.) oraz kątowi nachylenia rynny. Oceny sprawności konstrukcji możemy dokonać poprzez próbne nalanie wody. Najlepsze systemy rynnowe są w stanie służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Wybór dobrego miejsca zakupu ma zatem niebagatelne znaczenie.