Jak wybrać rodzaj podłogi do kuchni?

Sposób wykończenia podłogi ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia, często w dużym stopniu decydując o jego wyglądzie ze względu na swoją stosunkowo dużą powierzchnię. Właściwie dobrany rodzaj materiału może pomóc w optycznej zmianie proporcji wnętrza, a także stać się ciekawym tłem dla wykorzystanych w aranżacji mebli. W przypadku takiego pomieszczenia jak kuchnia, poza estetyką liczyć się będą głównie względy praktyczne.

Panele winylowe w kuchni

Jakie są wymagania wobec materiału na podłogę do kuchni?

Kuchnia jest miejscem, które coraz częściej stanowi centrum domu, z którego korzystają wszyscy domownicy. We współczesnych aranżacjach zwykle jest połączona z jadalnią lub pokojem dziennym, tworząc wspólną przestrzeń i stając się ważnym elementem kształtowania charakteru oraz klimatu panującego w całym wnętrzu. Jednocześnie kuchnia pozostaje miejscem przygotowywania posiłków ze wszystkimi tego konsekwencjami. Składają się na nie m.in. możliwość rozlania różnych brudzących i trudnych do usunięcia płynów, jak soki owocowe i warzywne, oleje czy gorące napoje, sosy i zupy, ryzyko upuszczenia ciężkich słoików bądź garnków, a także potrzeba ciągłego mycia podłogi wynikająca zarówno z chęci zachowania właściwego poziomu higieny, jak i konieczności sprzątnięcia rozsypanych produktów, pryskającego tłuszczu lub rozchlapanej wody. Do sprostania takim wyzwaniom trzeba zadbać o to, by materiał wybrany na podłogę do kuchni okazał się prawdziwie niezniszczalny, a przy tym estetyczny i możliwe niedrogi. Choć wydawać by się mogło, że znalezienie odpowiedniego rozwiązania jest niemal niemożliwe, to dzięki panelom winylowym wcale tak nie jest.

Dlaczego warto wybrać panele winylowe?

Panele winylowe to nowoczesny materiał wykonany z syntetycznego polichlorku winylu, który odznacza się znakomitą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne, w tym uderzenia, nacisk i zarysowania. Jest w pełni odporny na działanie wody, a także promieniowanie UV oraz podwyższoną temperaturę. Jego powierzchnia nie elektryzuje się i jest bardzo łatwa do oczyszczenia. Mimo swej twardości dobrze tłumi drgania oraz rozprasza fale dźwiękowe, redukując hałas. Panele wykonane z winylu gwarantują możliwość uzyskania dowolnego efektu i koloru. W firmach oferujących materiały do wykończenia podłóg takich jak Salon wyposażenia wnętrz Mikołowska 51 można znaleźć panele o fakturze i wyglądzie przypominającym różne gatunki drewna, kamienia naturalnego, a nawet płytek ceramicznych, nie wspominając o bogatej palecie kolorów. Co ważne, panele winylowe nadają się także na ogrzewanie podłogowe, a ich budowa zapewnia wysoki komfort akustyczny oraz łatwy i szybki montaż. Panele winylowe są dostępne w wersjach antypoślizgowych, o podwyższonej odporności na ścieranie, będą więc bezpieczne i bardzo trwałe.