Jak wybrać geodetę?

Jeśli chcemy zakupić działkę i wybudować dom, powinniśmy skorzystać z usług geodety. Na rynku mamy szeroki wybór firm, dlatego trudno podjąć decyzję, z kim rozpocząć współpracę. Czy wziąć pod uwagę jedynie opinie czy także inne czynniki. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać przy wyborze solidnego geodety.

ranking geodetow

Cenna wiedza i nowoczesny sprzęt

Doświadczenie, umiejętności i precyzja są wyjątkowo ważne w tej branży, bo w czasie wykonywania prac geodezyjnych nie ma miejsca na niedokładne pomiary czy pomyłki. Dlatego warto szukać firm z długoletnim stażem na rynku lub z polecenia innych osób, a przede wszystkim zwrócić uwagę na uprawnienia. Oczywiście nie oznacza to, że młodsi geodeci nie są w stanie wykonać fachowo prac. Korzystając z ich oferty, możemy z kolei liczyć na wykorzystanie nowoczesnych metod i sprzętu, a także mobilność usług. Dziś ważny jest nie tylko kontakt telefoniczny, ale także mailowy i możliwość szybkiego przesyłania ważnych plików. To wygodny sposób, który usprawnia pracę.

Przede wszystkim kwalifikacje

Pamiętajmy, że dokumenty przygotowane włącznie przez geodetę uprawnionego są zgodne z prawem. Profesjonalny geodeta powinien więc posiadać uprawnienia wydane przez komisję kwalifikacyjną ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Przed wyborem zapytajmy, czy firma zatrudnia pracownika z uprawnieniami geodety. Fachowcy z pierwszym zakresem uprawnień przeprowadzają pomiary sytuacyjno-wysokościowe, a także pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne, wykonywane również po zakończeniu budowy. Z kolei geodeci z drugim zakresem oferują rozgraniczanie i podziały nieruchomości,  a także opracowują dokumentację do celów prawnych. Pozostałe zakresy obejmują geodezyjną obsługę inwestycji, urządzanie terenów rolnych i leśnych, a także redakcję map, fotogrametrię i teledetekcję.

Inne ważne kwestie

  • Znajomość terenu

Decydując się na usługi geodety, warto poszukać miejscowych firm dobrze znających teren i aktualny stan gruntów, co zagwarantuje sprawny przebieg prac. Lokalna firma jest na bieżąco ze zmianami, jakie zachodzą w okolicy.

  • Ceny i korzystne rabaty

Warto porównać cennik usług i zakres oferty. Wiele firm oferuje korzystne promocje, żeby zachęcić klientów. Zapytajmy więc o indywidualną wycenę i spróbujmy negocjować ceny.

  • Opinie klientów

Firmy polecane przez szerokie grono klientów to firmy, którym możemy zaufać. Przed podjęciem współpracy z wybranym geodetą sprawdźmy opinie na jego temat w internecie lub zapytajmy znajomych.

Skorzystaj z gotowych rankingów

Nadal masz wątpliwości, który geodeta oferuje najlepsze usługi? Porównujesz oferty, ale wciąż nie wiadomo, która wydaje się najlepsza? Rozwiązaniem jest skorzystanie z przygotowanych zestawień polecanych firm, np. Rankingu geodetów aleRanking. Znajdziemy tam listę geodetów porównanych na podstawie opinii klientów, zakresu oferty, dbałości o kontakt z klientami, zdobyte certyfikaty czy udział w szkoleniach. Dodatkowo możemy wybrać polecanych geodetów z powiatu, województwa lub miasta.