Jak wybrać dobrą bramę na posesję?

Brama wjazdowa to bardzo ważny element ogrodzenia. Jej zakup to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na wysoką jakość produktu, zamiast na nim oszczędzać. Ale solidność wykonania to nie jedyne kryterium, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru bramy. Czym jeszcze warto się kierować? Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać dobrą bramę na posesję?

Rodzaje bram

Istnieje kilka typów bram, które różnią się od siebie sposobem, w jaki się je otwiera. Wyróżnia się dwa główne rodzaje.

  • Brama skrzydłowa

Bramy skrzydłowe są przymocowane do słupów za pomocą zawiasów. Można je zatem otwierać do wewnątrz lub na zewnątrz posesji. Występują w wersji jedno- lub dwuskrzydłowej. Dobrze sprawdzą się na podwórkach, gdzie jest dużo miejsca i otworzenie bramy nie utrudni manewrów na podjeździe oraz nie będzie sprawiało innych problemów. Bramy tego typu można obsługiwać manualnie lub za pomocą pilota. To tańszy rodzaj bram.

  • Brama przesuwna

Bramy przesuwne po otwarciu wsuwają się za ogrodzenie. Skrzydła poruszają się na jeden z dwóch sposobów: nad powierzchnią podjazdu lub po szynie znajdującej się w fundamencie. Przy tym rozwiązaniu trzeba pamiętać, że odcinek ogrodzenia, wzdłuż którego będzie przesuwać się skrzydło, powinien być odpowiednio długi. Jest jeszcze możliwość zamontowania bramy składającej się z dwóch krótszych skrzydeł, rozsuwających się na dwie strony. Brama świetnie sprawdzi się na posesjach z krótkich podjazdem.

O czym pamiętać przy zakupie bramy?

Pierwszym co rzuca się w oczy jest wygląd bramy. Najlepiej, jeśli jest ona dopasowana do reszty ogrodzenia. Bramę i ogrodzenie można zamówić w komplecie, np. w Zakładzie Metalowym Mieczysław Pokój. Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, żeby wybrać bramę wykonaną z dobrej jakości materiałów. To pozwoli zapobiec szybkiemu rdzewieniu, a także mniejszej sprawności zawiasów. Znaczenie ma również rodzaj podjazdu. To on jest głównym kryterium decyzji o bramie skrzydłowej lub przesuwnej. Należy zadbać też o położenie bramy – zwłaszcza wówczas, gdy znajduje się ona tuż przy ruchliwej drodze. Wyjeżdżający lub wjeżdżający samochód nie może powodować niebezpiecznych sytuacji. Warto przewidzieć wcześniej, czy brama ma być otwierana pilotem – później może być trudno dobrać automatykę do istniejącego już produktu. Należy również pomyśleć o otwieraniu awaryjnym w przypadku przerw w dostawie prądu lub innych niespodziewanych wypadków. Bramę można wyposażyć również w system automatycznego zamykania. Utrudniony dostęp do posesji zapewnia większe bezpieczeństwo.