Jak sprawić, by dom stał się energooszczędny? Przykłady instalacji

Oszczędność energii to jeden z podstawowych czynników, o które powinniśmy zadbać przy wyborze materiałów i technologii do domu. Zmniejszenie zużycia energii to bowiem oszczędności dla budżetu domowego, ale też działanie proekologiczne. Jeśli więc chcemy mieć więcej pieniędzy w portfelu, a do tego cieszyć się czystym środowiskiem, sprawdźmy, w jakie technologie energooszczędne warto zainwestować.

dom energooszczędny

Przede wszystkim ogrzewanie

Jednym z największych “pożeraczy” energii w każdym domu jest instalacja CO. Ogrzewanie wymaga bowiem sporych nakładów, a przy tym nie można z niego zrezygnować. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, by cieszyć się komfortem cieplnym w mieszkaniu, ale nie przepłacać za ogrzewanie. Jak to możliwe? Wystarczy zadbać o dwie najważniejsze kwestie, do których należy:

  • Energooszczędne źródło ciepła – znakomitym wyborem będzie tu pompa ciepła, która pobiera energię ze środowiska, np. z gruntu bądź z powietrza i jest niedroga w eksploatacji, dzięki czemu stanowi ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie. Jeśli jednak dysponujemy tradycyjną kotłownią, to warto wymienić stare urządzenie grzewcze na nowoczesny, energooszczędny kocioł, np. kondensacyjny.
  • Nowoczesne technika grzewcza – źródło ciepła to nie wszystko, trzeba jeszcze zadbać o jego efektywne rozprowadzanie w budynku. W tym celu warto wykorzystać ogrzewanie podłogowe, które zapewnia komfort cieplny, równomiernie ogrzewając pomieszczenia, a jednocześnie – jako technologia niskotemperaturowa – pozwala na zaoszczędzenie energii poprzez zmniejszenie nakładów na ogrzewanie.

Oprócz tego należy również pamiętać o odpowiednim dociepleniu budynku i likwidacji mostków termicznych – tylko szczelna konstrukcja pozwoli bowiem w pełni wykorzystać potencjał energooszczędnych technologii.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Kolejną technologią, której nie powinno zabraknąć w żadnym domu, a która również ma istotny wpływ na energooszczędność budynku, jest wentylacja. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna w znaczny sposób przyczynia się bowiem do strat energii, powodując ucieczkę ciepła. Aby temu zapobiec, należy zainstalować system rekuperacji.

Jest to system wentylacji mechanicznej, czyli takiej, gdzie obieg powietrza zostaje wymuszony na skutek pracy wentylatorów. – Tłumaczy przedstawiciel szczecińskiej firmy TopAC, której specjalnością są energooszczędne instalacje domowe. – Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak rekuperator, który umożliwia ponowne wykorzystanie energii cieplnej zawartej w wyprowadzanym z budynku powietrzu. Ciepło to jest pobierane i przekazywane z powrotem do domu wraz z czystym powietrzem. To zatem energooszczędność w czystej postaci.

Nowoczesne, wysoce wydajne instalacje sprawią, że nasz dom stanie się budynkiem energooszczędnym, czyli niedrogim w utrzymaniu i przyjaznym środowisku.