Jak połączyć funkcjonalność z estetyką, czyli o oknach nietypowych słów kilka

Branża stolarki okiennej rozwija się w dynamicznym tempie. Do dyspozycji klientów jest oddawanych coraz więcej modeli okien, zdolnych zaspokoić bardzo specyficzne oczekiwania. Doskonały przykład tego typu realizacji stanowią tzw. okna nietypowe. Okna spoza katalogu to doskonała propozycja dla osób, które cenią sobie unikalność, połączoną z praktycznością oraz estetyką. Czym dokładnie są okna nietypowe i gdzie się sprawdzają?

Okna nietypowe – stolarka okienna z PCV i aluminium | Poradnik

Okno nietypowe niejedno ma imię

Pisząc o oknach nietypowych należy wiedzieć, że nie mamy tu do czynienia z jedną skonkretyzowaną grupą produktów. Nietypowość okna może wynikać z kilku różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest kształt. Standardowe okna posiadają kształt prostokąta, natomiast modele nietypowe przyjmują odmienne formy – łukowe, skośne czy trójkątne. Innym istotnym kryterium jest wymiar okna. Producenci okien z reguły posiadają w swych ofertach od trzydziestu do czterdziestu typowych rozmiarów, często z pewnym zakresem tolerancji. Okna wykraczające poza przyjęte standardy są właśnie tzw. oknami nietypowymi. Wreszcie, o nietypowości okien może decydować ich funkcja. Niektóre funkcje bądź ich połączenia szeregują okna w tej właśnie kategorii. Chodzi tu np. o okna nieotwierane (tzw. FIX-y), okna przesuwne bądź modele dwuskrzydłowe, w których jedna z kwater jest FIX-em.

Walory praktyczne okien nietypowych

Okna nietypowe potrafią być nie tylko ładne, ale i energooszczędne. Do sprawdzonych konstrukcji nietypowych zaliczają się m.in. niektóre okna z PCV czy aluminium. Nietypową stolarkę okienną najlepiej wybierać już na etapie projektowania domu. Oczywiście w uprzywilejowanej pozycji stoją osoby, które budują własny dom od podstaw – posiadają one pełną dowolność w zakresie wyboru kształtów, wymiarów czy funkcji okien. W przypadku budynków mieszkalnych o standardowej konstrukcji, możliwość zastosowania okien nietypowych jest bardziej ograniczona. Gdzie zatem można montować okna nietypowe? W wielu różnych miejscach. Duże okna o łukowatym wykończeniu to świetna propozycja dla salonu. Bardzo wysokie przeszklenia i szerokie okna pasmowe mogą natomiast zniwelować granicę między domem a ogrodem. Małe, nieotwieralne okna okrągłe i trapezowe zdadzą egzamin tam, gdzie wnętrze wymaga jedynie doświetlenia. Modele nietypowe okażą się przydatne również na klatkach schodowych, w garderobach czy łazienkach. Doskonale odnajdą się w tradycyjnych aranżacjach, w zestawieniu ze zwykłymi oknami prostokątnymi.

Jak nabyć okna nietypowe?

Opisane okna można zakupić w taki sam sposób, jak tradycyjną stolarkę okienną. Przede wszystkim należy znaleźć firmę, która zaopatrzy nas w tego typu realizacje. Poszukiwania możemy rozpocząć w internecie. Szeroki wybór okien nietypowych oferuje przedsiębiorstwo Plastixal. Zakupując okna spoza katalogu musimy pamiętać, że cena za ich nabycie może być nieco wyższa. Ostateczna kwota zależy od tego, jak bardzo okno odstaje od normy. Nie należy jednak popadać w pesymizm. Poza skrajnymi przypadkami – np. wtedy, gdy wszystkie okna w domu są oknami łukowymi – dopłata do okien nietypowych nie jest na tyle duża, aby nie można było sobie na nie pozwolić. Jest to więc inwestycja warta rozważenia. Niekiedy wręcz lepiej zamówić okna na wymiar, które będą co prawda nietypowe, ale znacznie prostsze w montażu niż okna typowe, których wygląd oraz montaż w pełni nas nie zadowoli.