Jak montować okna i drzwi, by uniknąć mostków termicznych?

Mostki termiczne powstają wszędzie tam, gdzie pojawiają się błędy montażowe. Ich występowanie zwiększa zapotrzebowanie na ciepło w domu nawet o dwadzieścia procent. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o odpowiedni montaż drzwi i okien. Nawet najlepsze i najbardziej ekonomiczne z nich nie będą spełniały w pełni swojej funkcji, jeśli na skutek złej izolacji wystąpią mostki termiczne.

Montaż okien

Czym są mostki termiczne i gdzie powstają?

Mostki termiczne są problemem, który najlepiej wyeliminować jeszcze na etapie budowy domu i montażu okien oraz drzwi. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie znacznych strat ciepła w przyszłości, a także ochronienie swojego domu przed wilgocią i grzybem, który może powstawać na skutek długotrwałego miejscowego wychładzania się budowlanych przeszkód.

Mostek termiczny to nic innego jak fragment budynku charakteryzujący się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną niż część z nim sąsiadująca. Powstają w miejscach styku elementów różnych pod względem materiałowym, czyli na przykład tam, gdzie ceramika styka się z betonem. Źródłem problemu jest odmienna przewodność cieplna. Konstrukcyjne mostki termiczne występują również w miejscach przerwania ciągłości termoizolacji, czyli w szczelinach między jej fragmentami lub punktach mocowania. Wówczas okolice stolarki okiennej i drzwiowej mogą stać się potencjalnymi miejscami ucieczki ciepła.

Rodzaje stolarki są różne, podobnie jak okoliczności, w jakich przyjdzie ją zamontować. Trudno jednak o sytuację, w której nie dałoby się uniknąć powstania mostków termicznych. Często są one spowodowane niedbalstwem i pośpiechem monterów. Dlatego tak ważne jest, aby zlecić to zadanie profesjonalistom. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że pełna szczelność okien i drzwi zostanie zachowana – podpowiada pracownik firmy Geo – Mont, specjalizującej się w dystrybucji stolarki okiennej i drzwiowej wysokiej jakości, a także produkcji rolet i moskitier.

Jak wyeliminować mostki termiczne?

Pierwszym krokiem do uniknięcia powstawania mostków termicznych, jest zatrudnienie do montażu stolarki okiennej i drzwiowej profesjonalistów. Ci, dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom, będą w stanie przeprowadzić ten proces tak jak należy, czyli z pełną pieczołowitością co do szczegółów.

Podczas montażu należy trzymać się szczegółowych wytycznych, które sprawią, że instalacja będzie szczelna. Aby izolacja termiczna była skuteczna, musi być zachowana jej ciągłość, dlatego okno PCV powinno być zamontowane w warstwie ocieplenia muru. Nie wystarczy jedynie użyć pianki tam, gdzie występują największe szpary. Na zachowanie ciągłości izolacji wpływ mają także materiały i to, jak dokładnie wypełnieni się nimi szczeliny pomiędzy ramą okna, a murem i jego ociepleniem.

Ucieczka ciepła za sprawą mostków termicznych, często niekontrolowana, to wzrost kosztów ogrzewania. Nie można jednak bagatelizować innych szkód, jakie mogą wyrządzić mostki termiczne. Wśród nich można wymienić także uszkodzenia elementów konstrukcyjnych budynków w miejscach niewłaściwie ocieplonych. Dzięki kilku prostym krokom, profesjonalizmowi i rzetelności, a także dobrym materiałom możliwe jest zaoszczędzenie kolosalnych kwot na ogrzewaniu w skali roku.