Jak dobrać klej do warunków atmosferycznych?

Klej klejowi nierówny – nikt nie wybiera tego produktu na chybił trafił. Przede wszystkim nie można stosować jednego rodzaju do łączenia wszystkich materiałów. Zupełnie inne właściwości mają kleje do tapet, billboardów, styropianu czy drewna. Różnią się one składem, gęstością i parametrami. Muszą być dopasowane do określonych warunków atmosferycznych. Przekłada się to na trwałość i wytrzymałość. Jak więc właściwie wybrać klej?

Jak wybrać odpowiedni klej do billboardów?

Zapotrzebowanie na kleje różnego typu rośnie z dnia na dzień. Coraz więcej osób szuka dobrych produktów do mocowania billboardów. Przy ich wyborze trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem są kleje o gęstej konsystencji. W razie potrzeby można je rozcieńczać wodą i uzyskać nawet 3 razy więcej kleju niż wyjściowa ilość. Warto wiedzieć, że gęsty klej lepiej się sprawdza w trudnych warunkach atmosferycznych niż rozwodniony. Te dobrej jakości po wyschnięciu tworzą przeźroczystą spoinę.

Ponadto dobry klej do billboardów zapobiega odklejeniu się materiału, a w najgorszym przypadku odpadnięciu całego plakatu na przykład podczas silnego wiatru. Po co narażać się na koszty i straty, jeśli wystarczy zainwestować w lepszy produkt? Warto też pamiętać, że na rynku są dostępne kleje, które rozprowadzają się nawet w ekstremalnych warunkach, zapewniają połączenie billboardu z drewnem i metalem oraz są przeznaczone na konkretną porę roku.

Tak więc producenci oferują kilka wersji klejów – na cztery pory roku. Ich receptura jest dostosowana do panujących sezonowo warunków atmosferycznych. Zazwyczaj wykonane ze spoiw syntetycznych, łatwo się nakładają, a ich gęstość sięga nawet 1,2 g/ml.

Jak dopasować klej do tapet, styropianu i drewna?

Klej do tapet różni się od tego do billboardów – musi być odporny na grzyby, pleśń i wilgoć, jakie występują w zamkniętych pomieszczeniach. Kleje tego typu zazwyczaj powstają na bazie skrobi i metylocelulozy. Jest ich kilka odmian, w tym do tapet papierowych, winylowych, z włókna szklanego oraz ciężkich tapet strukturalnych. Jak mówi specjalista z firmy Royal Group, warto zwrócić też uwagę na to, czy ma się do czynienia z podłożem PCV, gipsem, płytami pilśniowymi, czy innymi powierzchniami. Kleje do tapet występują również w wersji uniwersalnej. W razie dylematu warto zasięgnąć porady fachowca.

Producenci oferują też kleje do styropianu, które opierają się na spoiwach z żywicy sztucznej i z powodzeniem można je nakładać w temperaturze ponad 5 stopni Celsjusza. Muszą być odporne na zmienne warunki pogodowe, ponadto odpowiadają za trwałość systemów dociepleń. W przypadku drewna zaś do wyboru są między innymi kleje na bazie polioctanu winylu, żywic alifatycznych lub poliuretanu.