Impregnacja w budownictwie

Powiedzenie stare jak świat głosi, że kropla drąży skałę, jednak w rzeczywistości nawet niepozorna wilgoć przyczynia się do powstawania poważnych uszkodzeń najsolidniejszych materiałów budowlanych. Na korozyjne oddziaływanie wilgoci narażone są przede wszystkim elementy architektoniczne wystawione na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, toteż właśnie zewnętrzne części obiektów budowlanych trzeba poddawać należytej impregnacji.

impregnaty-na-budowie

Wilgoć groźna dla materiałów budowlanych

Obecność wilgoci na powierzchniach i w strukturze materiałów budowlanych nie jest zjawiskiem pożądanym. Wnikając w głąb betonu, drewna czy innych materiałów, wilgoć wpływa na obniżenie parametrów wytrzymałościowych, a w połączeniu z oddziaływaniem skrajnych temperatur, prowadzi do zmian objętościowych, skutkujących dalszym niszczeniem ich struktury.

Wilgoć sprzyja też rozwojowi grzybów i pleśni, stanowiących dodatkowe zagrożenie dla konstrukcji budowlanych. Na korozję biologiczną szczególnie narażone są elementy wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego (np. drewno) i podłoża mineralne (tynki), które bezwzględnie należy zabezpieczać odpowiednią chemią budowlaną – mówi ekspert z firmy Bowit.

Do zabezpieczania powierzchni materiałów budowlanych przed wilgocią, pleśnią i grzybami, wykorzystuje się specjalne impregnaty. Środki impregnujące nasycają wierzchnią strukturę materiału substancjami, które nadają jej właściwości hydrofobowych. Dzięki impregnatom wilgoć nie może penetrować struktury danego materiału, co jednocześnie zapobiega korozji.

Impregnaty dla budownictwa

Do zabezpieczania i wzmacniania betonu, a także kamienia, kostki brukowej oraz klinkieru (cegła i płytki), wykorzystuje się preparaty silikonowe. Impregnaty silikonowe Sarsil doskonale sprawdzają się do tworzenia powłok hydrofobowych na elewacjach budynków, nawet tych o powierzchniach porowatych i mocno nasiąkliwych. Preparaty silikonowe nadają się również do zabezpieczania murków i słupków ogrodzeniowych, a nawet kostki brukowej (Sarsil Bruk) na podjazdach, placach i parkingach.

Osobną grupę tworzą impregnaty do drewna. Te powinno się stosować nie tylko na elementach znajdujących się na zewnątrz, ale też obowiązkowo na konstrukcji więźby dachowej. Wysokiej jakości preparaty do zabezpieczania drewna w skoncentrowanej formie oferuje marka Dekspol.

Impregnaty do materiałów budowlanych dostępne są zarówno jako preparaty bezbarwne, tworzące na powierzchni niewidoczną warstwę hydrofobową, jak i kolorowe, które można stosować jak farbę, dzięki czemu uzyskamy dodatkowy efekt estetyczny.