Ile trwa budowa hali stalowej?

Stalowe hale doskonale nadają się do budowy obiektów produkcyjnych, magazynowych i logistycznych. Znajdują również zastosowanie w rolnictwie oraz jako hale sportowe i handlowe. Powstają w przestrzeni miejskiej i na terenach wiejskich. Czemu zawdzięczają swoją popularność? Jednym z ważniejszych atutów tego typu konstrukcji jest szybka i sprawna budowa. Ile może trwać? Przeczytajcie!

czas budowy hal stalowych

Czy budowa hal stalowych jest tańszą i szybszą technologią od tradycyjnej?

Klasyczne budownictwo jest czasochłonne i materiałochłonne. Budowa dużych obiektów przemysłowych i magazynowych metodą tradycyjną jest wyjątkowo kosztowna. Hale przemysłowe buduje się z prefabrykowanych elementów stalowych, które zestawia się ze sobą na placu budowy. Szkielet konstrukcji obudowuje się najczęściej płytami warstwowymi i wykańcza stolarką okienną i drzwiową. Firmy podejmujące się w budowy hal dostarczają wszystkie niezbędne materiały i elementy do budowy obiektu.

„Budowa hali stalowej – ocenia pracownik firmy Profix, która projektuje i buduje hale stalowe – przebiega dużo szybciej od budowy metodami tradycyjnymi i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od wielkości i rodzaju hali, od warunków terenowych, a także od sprawności odpowiednich urzędów. Inwestor rzadko ma wpływ na szybkość działania administracji. Natomiast solidne firmy specjalizujące się w budowie hal stalowych z dużą dokładnością mogą określić długość prac budowlanych”.

Ile trwają poszczególne etapy budowy hali stalowej?

Pierwszym etapem po załatwieniu wszystkich formalności, takich jak uzyskanie decyzji środowiskowej i warunków zabudowy oraz otrzymaniu pozwolenia na budowę jest wykonanie fundamentów hali i podbudowy pod posadzkę. Ile trwa ten etap? To zależy od wielkości hali i warunków gruntowych i może wynosić ok. 6 tygodni.

Kolejnym etapem jest złożenie konstrukcji stalowej z elementów prefabrykowanych i obudowanie jej ścianami oraz dachem z płyt warstwowych. Większość wykonawców na tę fazę budowy poświęca ok. 8 tygodni.

Prace instalacyjne i wykończeniowe dotyczą zarówno wnętrza obiektu, jak i terenu wokół hali. W ramach tych działań wykonuje się montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i informatycznych. Ten etap może przewidywać również zagospodarowanie terenu w drogi dojazdowe i chodniki oraz budowę ogrodzenia i nasadzenia zieleni. Jego długość zależności od skomplikowania zadań i wielkości terenu.

Analizując oferty wielu firm zajmujących się budową hal stalowych, można stwierdzić, że budowa hali stalowej trwa średnio od czterech do ośmiu miesięcy. Wynika z tego, że jest to inwestycja, którą trwa dużo krócej, niż w przypadku budowy tradycyjnej. Ten fakt wpływa znacząco na koszty budowy, które są ważnym czynnikiem każdego biznesplanu.

Planując budowę hali stalowej, należy uzbroić się w cierpliwość. Po przebrnięciu przez kwestie administracyjne rzetelna firm budowlana, wykonująca tego typu konstrukcje, rozpocznie budowę i przeprowadzi ją sprawnie i szybko. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tej technologii, która została przygotowana właśnie po to, by budowa trwała jak najkrócej. Warto więc poszukać renomowanej firmy, która skróci budowę hali stalowej do niezbędnego minimum.