Hydroizolacja placów. Co warto wiedzieć?

Hydroizolacja to proces, mający na celu zabezpieczenie obiektu, takiego jak na przykład plac, lub budynku, przed dostawaniem się do nich wilgoci i wody. Ich nadmiar skutkuje bowiem powstawaniem zacieków, pleśni oraz niebezpiecznych grzybów. Takiemu zabezpieczeniu służą przede wszystkim folie przemysłowe. Co warto wiedzieć o hydroizolacji placów?

Zanim przekonamy się, jakie materiały są najskuteczniejsze w hydroizolacji placów, sprawdźmy, jakie są ogólne zasady hydroizolacyjnych działań.

Zasady hydroizolacji

Niezależnie od tego, czy będziemy mieli do czynienia z hydroizolacją budynku czy placu, ważne jest, aby zabezpieczyć elementy podziemne przed ekstremalnymi warunkami czyli zawilgoceniami, pochodzącymi od wód opadowych, wsiąkaniem wilgoci w mur czy obecnością wód zastoinowych w gruntach nieprzepuszczalnych.

Izolacje wykonuje się na fundamentach, cokołach lub podłogach, które znajdują się na gruncie lub też w strefie przyziemnej. Przede wszystkim izolacja powinna być wykonana w sposób ciągły, w miejscach najbardziej narażonych na oddziaływanie wilgoci.

Pamiętajmy także, że wszelkie nieprawidłowości w wykonaniu izolacji poziomych i pionowych budynku prowadzić będą do powstawania pleśni i grzybów na poszczególnych kondygnacjach oraz osłabienia fundamentów co z kolei może spowodować pękanie elementów konstrukcyjnych.

Rodzaj hydroilzacji zależeć będzie od gruntu. Jeżeli budynek jest posadowiony na gruncie przepuszczalnym, powyżej poziomu wody należy zastosować izolację przeciwwilgociową.

Z kolei jeżeli wody gruntowe znajdują się w pobliżu miejsca posadowienia budowli lub jeśli występuje ryzyko podniesienia się poziomu wód gruntowych powyżej poziomu fundamentu wówczas należy wykonać izolację ciężką na etapie budowy.

Hydroizolacja placów

W kontekście wyżej opisanych zasad, materiałem najlepiej nadającym się do hydroizolacji placów będą folie przemysłowe, oferowane między innymi przez Producenta Folii PVC Fol-System.

Charakteryzują się on bowiem wysoką elastycznością, odpornością mechaniczną i chemiczną, a także bardzo dobrą szczelnością nawet przy wysokim ciśnieniu wody. Zawdzięczają to materiałowi, z którego zostały wykonane. PVC bardzo dużej gęstości sprawia, że nie przepuszczają one ani wody ani wilgoci. Co więcej, sprawdzają się doskonale także w przemyśle paliwowym jako folie olejoodporne i bitumoodporne.  

Ponadto w ofercie przedsiębiorstwa znajdziemy także folie do oczek i stawów, folie basenowe oraz wysokiej jakości geomembrany PVC.