Hale targowe. O czym pamiętać przy budowie?

Hale stalowe to konstrukcje znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w gospodarce – mogą służyć zarówno za budynki przemysłowe, przestrzeń magazynową czy obiekty rolnicze. Powszechnie spotykane są również hale stalowe służące handlowi – chodzi tutaj o zamknięte targowiska oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Jakie są zalety takiego rozwiązania i o czym należy koniecznie pamiętać podczas realizacji tego typu inwestycji?

Zalety stalowych hal targowych

Fakt, że hale stalowe są w dzisiejszych czasach rozwiązaniem tak powszechnie stosowanym i wypierają obiekty konstruowane tradycyjnymi metodami budowlanymi, wynika z ich licznych zalet. Jedną z najważniejszych jest krótki czas realizacji takiej inwestycji – cały ten proces zamyka się w okresie kilku tygodni. Mimo to hale stalowe w niczym nie ustępują konstrukcjom z cegieł – są funkcjonalne, bardzo wytrzymałe i trwałe, znakomicie radzą sobie z niesprzyjający warunkami atmosferycznymi. Ponadto mają kilka dodatkowych plusów, np. można je w bardzo prosty sposób rozbudowywać, a nawet rozłożyć na pojedyncze elementy konstrukcje i odbudować w innymi miejscu.

Budujemy halę targową – o czym należy pamiętać?

Budowa hali powinna być poprzedzona dokładnym planowaniem przyszłości inwestycji. Należy koniecznie zorientować się o warunkach zabudowy na danym terenie, sprawdzić wymogi formalne dla takiej inwestycji, a także oszacować opłacalność. Kiedy już wiemy, gdzie chcemy budować, jak powinna wyglądać nasza hala, żeby była w stanie na siebie zarobić i jak to ma się w odniesieniu do wymogów urzędowych, możemy przystąpić do poszukiwania wykonawcy. To, na jaką firmę konstruktorską się zdecydujemy ma bardzo duże znaczenie dla przyszłości naszej inwestycji, dlatego warto dobrze zapoznać się z rynkiem, sprawdzić dokładnie wszystkie oferty i dowiedzieć się o dotychczasowych osiągnięciach firm, które bierzemy pod uwagę. Pamiętajmy, że nieprofesjonalne wykonanie czy wykorzystanie niskiej jakości materiałów może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla osób przebywających wewnątrz hali – zarówno pracowników, jak i klientów. Obecnie jedną z wiodących na rynku firm, specjalizujących się w konstruowaniu hal stalowych jest przedsiębiorstwo Profix. Kiedy już dokonaliśmy wyboru wykonawcy, możemy przystąpić do planowania szczegółów, takich jak wielkość hali, jej specyficzne zastosowanie, detale konstrukcji. Warto na etapie planowania podjąć decyzję, czy hala będzie w przyszłości rozbudowana. Ma to bardzo duże znaczenie – jeśli taka ewentualność nie zostanie uwzględniona w projekcie, rozbudowanie hali będzie trudniejsze i będzie stwarzać ryzyko uszkodzenia już istniejącej konstrukcji.