Hale stalowe jako obiekty sportowe

Obiekty sportowe są niezwykle ważne dla każdej lokalnej społeczności. Nie tylko dlatego, że są miejscem, w którym odbywają się lekcje wychowania fizycznego oraz treningi drużyn, ale również ze względu na ich uniwersalność – stanowią one idealne miejsce dla organizacji innych wydarzeń, np. kulturalnych. Stąd duże zapotrzebowanie na tego typu miejsca – w ich roli często dziś występują hale stalowe.

Stalowy sufit hali sportowej

Hale stalowe jako obiekty sportowe – dlaczego warto?

Hale stalowe nie są rozwiązaniem nowym, lecz zyskującym w ostatnim czasie bardzo duże znaczenie w branży budowalnej – stawiane są z przeznaczeniem na obiekty przemysłowe, magazynowe, handlowe czy biurowe, ale znajdują również zastosowanie w charakterze zamkniętych obiektów sportowych. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

– Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że hale stalowe to konstrukcje stosunkowo proste – mowi przedstawiciel firmy ProfixCały proces ich realizacji, począwszy od projektu, przez produkcję wszystkich komponentów oraz budowę zajmuje nieporównywalnie mniej czasu, niż zbudowanie podobnego pod względem gabarytów obiektu przy pomocy innych technologii budowlanych. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia kosztów. Mimo to pod względem trwałości i żywotności obiekt taki nie ustępuje innym – przy odpowiednim zabezpieczeniu oraz konserwacji konstrukcja może stać przez całe dekady, zachowując przy tym pełną funkcjonalność. Bardzo ważną cechą hal stalowych jest fakt, że można je z dużą swobodą i przy niskich kosztach rozbudowywać lub przebudowywać w celu dostosowania ich rozmiarów i rozkładu do aktualnego zapotrzebowania. Można ją nawet w stosunkowo prosty sposób zdemontować, by postawić w innym miejscu lub oddać jej elementy do recyklingu.

Ważną zaletą konstrukcji stalowych jest ich wysoka wytrzymałość na obciążenia. Pozwala to zbudować obiekty o dużej powierzchni ale bez wewnętrznych podpór. To ważne w kontekście obiektów sportowych, ponieważ pozwala wykonać wewnątrz hali duże boiska lub inne powierzchnie użytkowe.

Budowa hali sportowej krok po kroku

Tak jak w przypadku innych obiektów ze stali, również budowanie hal sportowych rozpoczyna się od projektu – aby projektanci mogli podejść do tego zadania w odpowiedni sposób, muszą posiadać informacje na temat przeznaczenia przyszłego budynku oraz wymogów, jakie musi spełniać (np. powierzchni boisk). Następnie sporządzana jest kompletna dokumentacja techniczna, na podstawie której produkowane są elementy konstrukcyjne hali. To bardzo ważna kwestia – hala jest niejako „produkowana” w zamkniętych zakładach, a dopiero na placu budowy składana z gotowych prefabrykatów. Dzięki temu cała inwestycja może zostać zrealizowana o praktycznie każdej porze roku. Gotowe elementy hali transportowane są na plac budowy, gdzie zostają zgodnie z projektem złożone. Całość tych prac zamyka się w okresie kilku tygodni.