Gdzie najlepiej sprawdzają się szamba plastikowe?

Rozwój technologii umożliwił pojawienie się nowych sposobów gromadzenia oraz utylizowania nieczystości zawartych w ściekach. Mimo tego dużą popularnością cieszą się tradycyjne szamba – m.in. ze względu na dużą dostępność, różnorodność modeli, a także nieskomplikowany montaż. Warto jednak dopasować rodzaj szamba zarówno do warunków gruntowych, jak i rodzaju zabudowy na działce. Opisujemy, gdzie najlepiej sprawdzają się szamba plastikowe!

Szambo plastikowe

Plastikowe szamba – alternatywa dla betonowych zbiorników

Szamba plastikowe najlepiej sprawdzą się na działkach, na których nie ma możliwości wybudowania przydomowej oczyszczalni ścieków – są to najczęściej obszary o małej powierzchni, do których nie dociera miejski system kanalizacji. Zbiorniki tego typu są wyjątkowo tanie oraz proste w montażu, co dodatkowo ułatwia instalację. Ponadto wyróżniają się niewielkim ciężarem, co umożliwia swobodny transport. Szamba plastikowe są całkowicie szczelne oraz odporne na działanie szkodliwych substancji chemicznych znajdujących się w ściekach. Warto jednak pamiętać, aby kupić zbiornik od zaufanego i sprawdzonego producenta, który gwarantuje najwyższą jakość produktu.

Jakie są inne rodzaje szamb?

Wśród popularnych rodzajów szamb wyróżnić można m.in. szamba betonowe. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż szamba plastikowe, jednak ich transport oraz montaż może okazać się problematyczny. Alternatywą dla tradycyjnych zbiorników służących magazynowaniu ścieków są tzw. szamba ekologiczne. Jest to potoczna nazwa dla oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Ich działanie opiera się głównie na oczyszczaniu ścieków, wskutek czego eliminowane są substancje, które mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Procesy, które zachodzą wewnątrz zbiorników są w pełni naturalne i ekologiczne, a magazynowane nieczystości nie zanieczyszczają wód gruntowych. Ponadto schemat działania szamb ekologicznych jest zgodna z aktualnymi przepisami prawa, które dotyczą prawidłowego odprowadzania ścieków. Jak mówi ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, producenta przydomowych oczyszczalni ścieków:

Szamba ekologiczne są dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować w biologiczną oczyszczalnię. W porównaniu do tradycyjnych zbiorników na ścieki wyróżniają się m.in. wygodą użytkowania oraz niskimi kosztami eksploatacji. 

Choć szamba plastikowe stanowią jeden z popularniejszych sposobów odprowadzania nieczystości, przed ich zakupem warto zastanowić się nad inwestycją w inne produkty. Zakup bardziej zaawansowanego urządzenia przyniesie bowiem korzyści nie tylko jego użytkownikom, lecz także środowisku.