Gdzie można stosować gazobeton na budowie domu?

Budowa domu oprócz projektu wymaga doboru odpowiedniej technologii, jaka zostanie zastosowana przy jego stawianiu. Wśród dostępnych obecnie na rynku materiałów budowlanych możemy wybierać spośród różnych typów i rodzajów – w zależności od potrzeb. Jednym z nich jest gazobeton. Dowiedz się, czym się on charakteryzuje i kiedy warto zastosować ten materiał.

Czym jest gazobeton?

Gazobeton inaczej nazywany jest autoklawizowanym betonem komórkowym, w skrócie ABK. Materiał ten powstaje z masy betonowej wzbogacanej aluminiowym proszkiem lub pastą spieniającą. Dzięki składowi wyróżnia się on lekkością oraz wysokim stopniem izolacyjności termicznej. To nie wszystkie zalety, jakie posiada gazobeton. Charakteryzuje się on dodatkowo dobrą paroprzepuszczalnością i ułatwia murowanie – również w systemie gospodarczym. Z biegiem czasu jego wytrzymałość na ściskanie wzrasta, a do cięcia wystarczy użyć piły o hartowanych ostrzach. Wreszcie bardzo ważna zaleta betonu komórkowego – niski koszt zakupu.

Jednak, jak każdy materiał budowlany beton komórkowy ma także i wady. Jakie? O ile dobrze izoluje ciepło, to w przypadku dźwięków już gorzej sobie radzi. Ponadto bywa kruchy i nasiąkliwy.

Gdzie najlepiej sprawdzi się beton komórkowy?

Z gazobetonu mogą powstawać różnego typu elementy murowe, do których zaliczamy zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne, nośne, działowe i wypełniające. Z powodzeniem może być stosowany również do wznoszenia takich konstrukcji jak fundamentowe ściany piwnic czy ściany naziemne.

Gazobeton często wybierają inwestorzy mający w planach budowę domu jednorodzinnego. Nie oznacza to jednak, że nie jest używany na placach budowy, na których powstają budynki wielorodzinne czy te o przeznaczeniu komercyjnym lub produkcyjnym. Jeśli zaś chodzi o ich wielkość, to ABK sprawdzi się tak w przypadku budowli niskich i średnich, jak i wysokich.

Jakie jeszcze zastosowanie znajduje w budownictwie beton komórkowy?

Gazobeton powszechnie używany jest też do produkcji drobnych elementów konstrukcyjnych takich jak kształtki U, nadproża zbrojone, płytki oraz bloczki. Wszystkie one pełnią funkcję nośną – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy budowlanej GUT-BUD.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że z uwagi na swoje właściwości ABK może bardzo dobrze służyć jako materiał izolacyjny dla przegród zewnętrznych. A wykorzystujący go w tym celu inwestorzy nie muszą się obawiać o obowiązujące przepisy. Gazobeton spełnia bowiem wszystkie konieczne wymagania, jakie stawia prawo budowlane.