Fasada. Charakterystyka elewacji budowlanej

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku. Określamy ją jako frontową, boczną lub tylną, biorąc pod uwagę jej położenie względem ulicy. Fasada to pojęcie dotyczące najbardziej reprezentacyjnej elewacji budynku, która posiada główne wejście. Czasem obydwu pojęć używamy naprzemiennie, zwłaszcza jeśli mówimy o budynku użytkowym czy usługowym w centrum miasta, który otacza kilka różnych ulic.

elewacja budowlana

Popularne rodzaje fasad domów jednorodzinnych

Do niedawna większość fasad domów jednorodzinnych wykończona była tynkiem różnego rodzaju. Na rynku dostępne są tylko mineralne, które są odporne na niskie temperatury i promienie słoneczne, jednak nieco wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Bardziej odporne na uszkodzenia i zabrudzenia są tynki silikatowe. Tynki silikonowe z kolei określa się jako mało brudzące, a tynki akrylowe jako szczególnie odporne na deszcz, jednak nieco wrażliwsze na mróz. Jako dekorację fasad domów jednorodzinnych chętnie wybiera się także płyty kamienne i klinkierowe, które stanowią eleganckie wykończenie, podobnie jak drewniana okładzina ciesząca się coraz większą popularnością. Hitem są jednak fasady aluminiowe, które kojarzą się z nowoczesnością i współczesnym designem. To na nich chcemy się skoncentrować w naszym artykule.

Fasady aluminiowe – nowoczesny design

Fasady aluminiowe jeszcze do niedawna kojarzyły nam się wyłącznie z wielkomiejskimi obiektami, biurowcami, bankami czy salonami samochodowymi. Obecnie spotykamy je już nie tylko w miastach, ale i na obrzeżach, także jako element architektury domów jednorodzinnych. Połączenie aluminium i szkoła sprawia, że budynki wyglądają nowocześnie i elegancko.

Systemy fasadowe określa się jako systemy lekkich ścian osłonowych – dowiadujemy się w FPHU SCHWARZ, u producenta, który ma w swojej ofercie także okna, drzwi wejściowe zewnętrzne, rolety i bramy z elementami aluminiowymi.

Przykładem takiego systemu jest MC-Wall, gdzie ściany osłonowe składają się ze słupków i rygli, które są ze sobą połączone za pomocą trzpieni ze stali nierdzewnych. Połączenie to musi stanowić solidną konstrukcję pod obciążenie szybą – nie tylko pod jej ciężar własny, ale i obciążenie wiatrem. Konstrukcja ściany od zewnątrz może być udekorowana listwami dekoracyjnymi różnego rodzaju, które jednocześnie stanowią maskowanie połączeń. Istnieje także specjalna odmiana ściany osłonowej, gdzie elementy aluminiowe od zewnątrz nie są widoczne.