Fakty i mity na temat instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczna daje możliwość niezależności od komercyjnych dostawców prądu. Słoneczna elektrownia to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala czerpać energię z natury. Odpowiedni dobór komponentów oraz sposób montażu ma kluczowy wpływ na późniejsze działanie całej konstrukcji. Poznaj kilka faktów i mitów o energii fotowoltaicznej.

Montaż fotowoltaiki

Czy energii ze słońca była pozyskiwana w dawnych czasach?

Mit. Pierwsze pomysły na pozyskiwanie energii ze słońca powstały już w XIX w. Było to związane z  odkryciem, że niektóre materiały są w stanie pozyskiwać moc ze źródeł naturalnych. Późniejsze udoskonalanie elementów konstrukcyjnych umożliwiło stworzenie innowacyjnych modułów fotowoltaicznych zapewniających dopływ prądu bez dostępu do sieci elektrycznych. Prawdziwy rozwój tej dziedziny nastąpił jednak dopiero w drugiej połowie XX w.

Czy zestawy fotowoltaiczne różnią się pod względem mocy?

Prawda. Na rynku dostępne są instalacje fotowoltaiczne o zróżnicowanej mocy. Od tego parametru zależy, ile energii elektrycznej pozyskamy w ciągu roku. Jakość oraz wydajność wybranych komponentów ma więc wpływ na późniejsze użytkowanie oraz zwrot pieniędzy w  postaci korzystania z naturalnej energii słonecznej.

Czy największa moc instalacji fotowoltaicznej to zawsze najlepszy wybór?

Mit. W celu dostosowania odpowiedniej mocy komponentów należy wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia na danym terenie. Najlepiej, jeśli instalacja w pełni pokryje całkowite zapotrzebowanie na prąd. Większa wydajność systemu skutkuje większymi oszczędnościami, ale wybór zbyt dużej mocy to duży wydatek, które zwróci się po zbyt długim czasie.

– Warto skorzystać ze specjalistycznej analizy, która wykaże, jakie komponenty będą najlepsze do naszego gospodarstwa domowego lub instytucji – informuje pracownik firmy Bau Technik.

Co wchodzi w skład instalacji fotowoltaicznej?

Zestaw do pozyskiwania energii słonecznej składa się z:

  • paneli słonecznych (fotowoltaicznych),
  • kabli solarnych,
  • zabezpieczeń i konstrukcji nośnych,
  • inwerterów (falowników).

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga zmian konstrukcyjnych?

Mit. Standardowa konstrukcja dachów jest zazwyczaj przystosowana do obciążeń wyższych niż te, które pochodzą od paneli słonecznych. Jedyny wymóg dotyczy zapewnienia odpowiedniej powierzchni niezacienionej na dachu. Jeśli budowla nie posiada takiej powierzchni – można skonstruować dodatkowe wzmocnienia na gruncie.

Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji zestawu fotowoltaicznego o mocy 5 kW to koszt około 25 tys. złotych. Cena jest zawsze uzależniona od wydajności oraz jakości wybranych modułów.