Etapy budowy domu szkieletowego

Domy o konstrukcji szkieletowej cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Cały proces ich budowy trwa na ogół od trzech do czterech miesięcy. Tak, jak w przypadku każdej budowy, aby proces konstruowania domów przebiegał sprawnie i bezproblemowo, konieczne jest przestrzeganie wykonania poszczególnych prac przypadających na każdy etap budowy.

Stan zero i konstrukcja szkieletu budynku

Na taką popularność domów szkieletowych wpływa nie tylko czas budowy, ale też ich ekologiczność, dobra izolacja cieplna oraz stosunkowo niski koszt realizacji przedsięwzięcia. Ich stawianiem zajmują się wyspecjalizowane firmy, takie jak na przykład firma Ligar ze Stargardu.

W pierwszym etapie budowy domu szkieletowego wykonuje się ławy fundamentowe, ściany fundamentowe oraz podłogę na gruncie lub strop nad piwnicą w przypadku, gdy budynek będzie podpiwniczony. W kolejnym kroku wykonuje się szkielet budynku. Stawiane są ściany zewnętrzne z otworami na okna i drzwi, konstruuje się także ściany wewnętrzne z otworami drzwiowymi oraz budowany jest strop i dach budynku.

Od stanu surowego otwartego do zamkniętego

Do zakończenia etapu stanu surowego otwartego budynek musi posiadać poszycie ścian zewnętrznych oraz dach pokryty folią dachową, która zabezpieczy jego wnętrze przed deszczem. Następnie montowane są obróbki blacharskie w obrębie dachu, pokrywany jest on wybranym materiałem, np. dachówką. Wykonuje się rynny, montowana jest stolarka okienna oraz stolarka drzwiowa zewnętrzna. Kiedy wszystkie te prace zostaną ukończone, mówimy o stanie surowym zamkniętym budynku.

Elewacja budynku, montaż instalacji i izolacji budynku

Na tym etapie prowadzone są wszystkie prace dotyczące elewacji budynku. Wykonywane są obróbki blacharskie, montowane są parapety zewnętrzne, kominy, schody zewnętrzne wraz z balustradami. Wykonywana jest także okładzina z drewna lub tynku mineralnego. Następnie montowane są instalacje CO, wodno – kanalizacyjna, elektryczna, alarmowa itp. Wykonuje się także izolację cieplną, akustyczną oraz paroizolację ścian zewnętrznych budynku.

Montowanie płyt gipsowych i prace wykończeniowe

Na ostatnim etapie prac budowlanych w domach szkieletowych montowane są okładziny wewnętrzne, a po ich instalacji przechodzi się do prac wykończeniowych. Instalowane są drzwi wewnętrzne, układana jest glazura i płytki podłogowe, montuje się parapety wewnętrzne, armaturę łazienkową, gniazdka elektryczne oraz oświetlenie wewnętrzne. Następnie wnętrze budynku jest malowane, układane są podłogi i po zakończeniu tych prac budynek uznaje się za gotowy do odbioru.