Etapy budowy domów kanadyjskich przez fachową firmę

Domy szkieletowe, zwane powszechnie „kanadyjczykami” stały się znane na polskim rynku budowlanym w latach 90-tych. Niestety, początki ich kariery były u nas dość trudne – duża popularność nowego trendu sprawiła, że za budowanie tego typu domów brały się bardzo często firmy nie posiadające odpowiedniego doświadczenia, co skutkowało dużą ilością realizacji niskiej jakości. Dziś na szczęście problem ten nie występuje, a domy kanadyjskie na nowo zaczynają się cieszyć wzrostem zainteresowania. Jak takie obiekty powstają?

budowa domu kanadyjskiego

Formalności

Pierwszym etapem realizacji inwestycji jest dopełnienie pewnych formalności.

– Na tym etapie wybierany jest projekt, który jest ewentualnie dostosowywany do indywidualnych potrzeb – mówi przedstawiciel firmy Wood HousePodpisywane są również umowy – rezerwacyjna, z zaznaczonym przypuszczalnym terminem rozpoczęcia i ukończenia inwestycji, oraz właściwa, na podstawie której dochodzi do realizacji inwestycji. Konieczne jest również dopełnienie wymogów administracyjnych, takich jak uzyskanie pozwolenia na budowę.

Stan zerowy

Polega on na wykonaniu fundamentów – w zależności od wymogów projektu mogą one mieć formę płyty lub ławy. Na tym etapie wykonuje się również ewentualne podpiwniczenie.

Postawienie szkieletu

Nie bez przyczyny domy kanadyjskie nazywane są również szkieletowymi – podstawą ich konstrukcji jest właśnie drewniany szkielet, który przenosi wszelkie obciążenia. Do szkieletu zalicza się również konstrukcję dachu oraz stropów.

Stan surowy otwarty

Po tym, jak szkielet budynku zostanie wzniesiony, przystępuje się do wykonania jego zewnętrznych i wewnętrznych przegród – poszycia ścian oraz poszycia dachu. Na tym etapie dom zabezpiecza się przy pomocy wiatroizolacji.

Stan surowy zamknięty

Po przygotowaniu ścian i dachu można zamknąć bryłę dachu – w tym celu montuje się drzwi oraz okna. Na tym etapie montowane jest również właściwe pokrycie dachowe oraz rynny

Elewacja i wyposażenie wnętrza

Elewacja domu składa się z dwóch elementów – warstwy wełny mineralnej oraz drewnianej okładziny. Po ich zamontowaniu elewacja nie tylko staje się estetyczna, ale również chroni wnętrze przed warunkami pogodowymi. W tym samym czasie dom wyposażany jest w schody.

Instalacje i izolacje

Aby dom był funkcjonalny, musi być wyposażony w instalacje – grzewczej, wodno-kanalizacyjną, elektryczną etc. Po ich wykonaniu następuje montaż izolacji cieplnej, izolacji akustycznej oraz paroizolacji. Następnie przykrywane są one za pomocą okładzin z płyt gipsowych.

Prace wykończeniowe

Na tym etapie wykonywane są prace, które nie mogły zostać wykonane wcześniej – do tej liczy zaliczamy m.in. kładzenie podłóg, malowanie ścian, montaż oświetlenia, wstawianie drzwi i parapetów. I gotowe! Wykończony dom kanadyjski zostaje odebrany, a klucze przekazane właścicielowi.