Elewacje z kamienia – niebanalna propozycja wykończenia domu.

Elewacja z kamienia to popularny sposób na wykończenie zewnętrznej części domów lub publicznych obiektów. Choć tego rodzaju ściany kojarzą się raczej z surowym efektem, kamień stosowany w elewacjach może wyglądać bardzo elegancko oraz przytulnie. Klasyczne budowle idealnie prezentują się obłożone surowcem w pustynnym, piaskowym kolorze. Inne eleganckie elewacje tworzy się z granitu lub też marmuru. Czy warto wybrać takie rozwiązanie?

Elewacja z kamienia

Piaskowiec czy granit – jaką elewację wybrać?

Granitowa elewacja to wykończenie domu w bardzo gustownym i estetycznym wydaniu. Ważną funkcją tego rodzaju kamienia jest także jego wytrzymałość. Kolorystyka granitu może być bardzo zróżnicowana, dlatego każdy miłośnik elegancji oraz klasyki znajdzie idealne rozwiązanie dla siebie i swojego domu. Tego rodzaju surowiec da się także łatwo czyścić, a połysk i ciekawa struktura materiału sprawiają, że budynek wygląda na bardzo estetyczny.

Wielu inwestorów staje jednak przed wyborem idealnego surowca do stworzenia zewnętrznej części ścian. Elewacja z piaskowca ma wygląd odmienny niż wyżej opisywany kamień, jednak uzyskany dzięki niej efekt także jest bardzo interesujący. Tego rodzaju materiał nie błyszczy, a jego struktura jest matowa i prezentuje się naturalnie. Piaskowiec wygląda ciekawie także na ogrodzeniach oraz budynkach gospodarczych obecnych na terenie posesji.

Elewacja z marmuru, czyli szyk, elegancja oraz wytrzymałość

Marmur, jak wiadomo, jest bardzo szlachetnym kamieniem i ma efektowny wygląd. Budynki z tego rodzaju elewacją prezentują się więc unikatowo i zachowują szykowny styl. Surowiec łatwo poddaje się polerowaniu oraz budowlanej obróbce. Można więc przy jego użyciu stworzyć efektowne ściany zewnętrzne oraz taras lub też filary. Poszukiwacze prawdziwej harmonii na swojej posesji powinni także rozważyć krok w postaci wykonania marmurowego ogrodzenia.

W celu zakupu eleganckich i wytrzymałych elewacji z granitu, marmuru, piaskowca lub sztucznego kamienia warto wybrać np. specjalistyczną firmę brukarską Paddy z Krakowa.

Elewacja ze sztucznego kamienia

Trzecią często rozważaną możliwością jest elewacja ze sztucznie stworzonych elementów betonowych i kruszywa. Według powszechnych opinii montaż tego typu materiałów jest łatwiejszy, a cena – niższa. Technologia użyta do produkcji sztucznych materiałów budowlanych umożliwia osiągnięcie zróżnicowanych barw i struktur, dopasowanych ściśle do gustu inwestora. Wybór można więc ustalić z fachowcami lub samodzielnie dopasować najkorzystniejszy wariant estetyczny oraz cenowy.