Elewacje budynków – Drewniane czy kompozytowe?

Każdy ma indywidualne preferencje, którymi kieruje się przy wyborze elewacji. Dlatego też nie można jednoznacznie określić, że ten a nie inny typ jest akurat właściwy. Poznając jednak wady i zalety poszczególnych typów elewacji można indywidualnie określić, który wybór dla Ciebie jest najlepszy.

Elewacja – dlaczego wybór jest ważny?

Elewację budynku można przyrównać do ubioru człowieka. W myśl zasady „jak Cię widzą, tak Cię piszą” to samo można odnieść do wizerunku domu. To jak dbasz o swoje otoczenie mówi o Tobie wiele. Dlatego też wybór elewacji to ważna decyzja. W zależności od swoich upodobań, oczekiwań i możliwości wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie. Decyzja ta to prawdopodobnie co najmniej kilkunastoletnia inwestycja. Właśnie dlatego warto wybrać dobrze!

Elewacje drewniane

Elewacje drewniane to już długoletnia tradycja. Od dawna drewno jest poważane i dosyć często, jak i ochoczo używane. Znane są od wieków właściwości ekologiczne drewna, bogata estetyka i niepowtarzalne piękno to dodatkowe atuty. Drewno kojarzy nam się z naturą, a do niej coraz częściej nas ciągnie. Elewacja wykonana z tego surowca to inwestycja w trwały, solidny i trwały materiał, który odpowiednio dobrany świetnie skomponuje się z pobliskim środowiskiem. Zastosowanie elewacji drewnianej cechuje się wymiernymi korzyściami nie tylko ekologicznymi, estetycznymi, ale przede wszystkim wytrzymałością. Trzeba mieć na uwadze, że drewno – aby zachowało swój urok na wiele lat musi być odpowiednio konserwowane i malowane. Odpowiednia pielęgnacja przyczyni się do zachowania trwałego efektu naturalności, świeżości i nowości. Dla wielu jest to minus posiadania elewacji. Firmy produkujące deski drewniane podpowiadają, że istnieje duża możliwość ich wyboru w zależności od upodobań i oczekiwań każdego klienta.

Elewacja kompozytowa

Czym się charakteryzuje i dlaczego warto zainwestować w ten typ elewacji? Elewacja kompozytowa to alternatywa dla elewacji drewnianej. Jest to połączenie różnych surowców. Do zdecydowanych atutów elewacji kompozytowych zalicza się brak konieczności konserwowania i malowania. Są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Wykazują odporność na różnego rodzaju szkodniki. Niekiedy mówi się, że jest to dokonała imitacja drewna. Mając na uwadze pozytywny wydźwięk tego słowa, zapewne tak. Elewacja wykonana z desek kompozytowych  bierze swoje wzorce z desek drewnianych. Jednak nie zastąpi naturalnego surowca.