Elementy budowy dachu

Każdy dach składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Dach ma za zadanie chronić budynek przed chłodem, deszczem i hałasem. Choć to głównie od pokrycia zależy wytrzymałość całego dachu, nie mniej ważne jest to, na czym pokrycie spoczywa. Szkielet dachu, czyli więźba dachowa, w większości domów jednorodzinnych ma konstrukcję drewnianą. Przyjrzyjmy się najbardziej podstawowym elementom takiej więźby oraz konstrukcji pokrycia.

Szkielet dachu

Konstrukcją, na której układany jest dach, stanowiącą jego szkielet, jest więźba dachowa. Przenosi ona obciążenia z dachu, takie jak śnieg, siłę wiatru czy obciążenie własne dachu, na ściany nośne budynku.

Z tego względu więźba dachowa powinna być dostosowana do pokrycia. W przypadku wybrania na pokrycie dachówek ceramicznych, które są cięższe od blachodachówek, więźba dachowa musi być o wiele solidniejsza. – mówi ekspert z portalu internetowego Panorama Dachów firmy Dachlux.

Podstawowym budulcem elementów więźby dachowej jest drewno. Zwykle wybierane jest drewno iglaste – świerkowe lub sosnowe. Podstawowym elementem nośnym więźby są wiązary. Opiera się je ba belkach stropu poddasza, a na murze mocowane są za pomocą murłat. Krokwie – to belki o ukośnym ułożeniu, tworzące linię dachu. Połączone u góry tworzą kalenicę – najwyższą część dachu. Podporę krokwi stanowią płatwie, układane równolegle do kalenicy. Konstrukcja dachu usztywniana jest za pomocą ukośnie przybijanych desek wiatrownic.

To tylko podstawowe elementy więźby dachowej. Jej konstrukcja i skomplikowanie w dużej mierze zależy od tego, czy poddasze domu ma być użytkowe, jakie pokrycia będzie użyte, a także jakie są możliwości podparcia dachu na murowanej części budynku (dotyczy to zwłaszcza sytuacji wymiany dachu na starym budynku).

Poszycie

Zanim na dachu znajdzie się pokrycie, konstrukcja wymaga tzw. wstępnego krycia, inaczej nazywanego poszyciem. Jest ono niezbędne, aby dach był szczelny i długo pełnił swoją funkcję w nienaruszonym stanie. Poszycie może być sztywne – wykonane z desek lub płyt drewnopochodnych, następnie pokrywanych papą lub folią. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie folii wstępnego krycia, pełniącej funkcję izolacyjną. Folia taka ochrania budynek przed nawiewanym pod pokrycie śniegiem, deszczem. Jest paroprzepuszczalna – uniemożliwia gromadzenie się pary wodnej w warstwie ocieplenia, pozwala na swobodne wydostawanie się jej na zewnątrz dachu. Folia jest tańsza, jednak nie nadaje się do stosowania w przypadku dachów o kącie nachylenia mniejszym niż 10-20 stopni, czyli dachów płaskich, ani pod gonty bitumiczne, blachy płaskie czy papy.

Krycie dachu

Kiedy nasz dach ma już konstrukcję i jest zabezpieczony poszyciem, czas na krycie. Najpopularniejsze pokrycia dachów to blacha lub dachówki. Do pokryć wykonanych z blachy należy: blachodachówka, blacha trapezowa i panele dachowe na tzw. rąbek stojący. Dachówki z kolei są produktem uznawanym za najbardziej prestiżowy. Na rynku spotkamy dachówki ceramiczne i cementowe. Jedne i drugie dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Nieodzownym elementem każdego pokrycia jest odpowiednie orynnowanie oraz wykonanie okapu dachu.