Domy o powierzchni powyżej 120 metrów kwadratowych, jako alternatywa dla dużego mieszkania. Zakup warty rozważenia?

Dom czy mieszkanie? Przed takim dylematem staje każdy, kto myśli o posiadaniu swojego własnego miejsca do życia. Oba te rozwiązani mają swoje istotne zalety oraz pewne wady, które powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem finalnej decyzji. Czy dom o wielkości 120 metrów kwadratowych może być atrakcyjną alternatywą dla mieszkania o zbliżonej powierzchni?

duzy-dom

Koszty inwestycji

Nie ulega wątpliwości, że większość osób szukających nieruchomości zwraca uwagę przede wszystkim na łączny koszt inwestycji – kupno obiektu często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia sporego kredytu, który będzie spłacany przez kolejne lata. I w tej kwestii wychodzi na jaw pierwsza przewaga domu nad mieszkaniami – średni koszt wolnostojącego obiektu jednorodzinnego o powierzchni 120 metrów kwadratowych lub więc jest niższy, niż kupno mieszkania o nawet mniejszej powierzchni. Przykładowo w ofercie firmy deweloperskiej Kontrakt Development znajdziemy domy o całkowitej powierzchni użytkowej 135 m2 zapłacimy około 670 000 złotych – biorąc pod uwagę, że w dużych miasta cena metra kwadratowego mieszkania w dużych miastach wynosi od 6000 do 10000 złotych, sumaryczny koszt lokalu o powierzchni 135 m2 w budynku wielorodzinnych to od 810 000 do nawet 1 350 000 złotych.

Lokalizacja

Drugą istotną przy kupnie nieruchomości mieszkalnej kwestią jest lokalizacja obiektu. Wolnostojące domy to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla osób, które cenią sobie ciszę, spokój oraz zieloną i bezpieczną okolicę z dala od natężonego ruchu drogowego, a jednocześnie nie mają problemu z samodzielnym dojazdem do pracy, szkoły bądź na zakupy. Lokalizowane są one zwykle na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich.

Komfort życia

Co prawda duży metraż to czynnik bardzo istotny dla komfort domowników, nie jest jednak jedyny. Duże znaczenie ma również otoczenie w jakim mieszkamy. Każdy mieszkaniec bloku z pewnością zna problem hałaśliwych sąsiadów, bądź częstych remontów. Problem ten nie jest tak uciążliwy, jeśli mieszkamy w domu i nie dzielimy z nikim ścian. W piętrowym domu, inaczej niż w przypadku mieszkań, sami domownicy mają również zapewnioną większą prywatność i nie przeszkadzają sobie nawzajem w codziennych czynnościach – nauce, pracy, relaksie.

Rekreacja na zewnątrz

Duże mieszkania nie może się obejść bez balkonu bądź tarasu – niektórzy deweloperzy oferują również mieszkania z wyjściem na niewielki ogródek, jeśli lokal znajduje się na parterze. Nie ma to jednak porównania do prawdziwego ogrodu wokół domu. To bardzo duża zaleta domów – ogród nie tylko poprawia estetykę budynku, ale również jest ważną przestrzenią rekreacyjną w okresie wiosenno-letnim.