Dom jednorodzinny: budowa czy kupno?

Wiele osób marzy o tym, aby przeprowadzić się z mieszkania do domku jednorodzinnego. Takie rozwiązanie ma niewątpliwie wiele zalet – przede wszystkim wiąże się z niezależnością i poczuciem wolności. W sytuacji, gdy są odpowiednie do tego środki finansowe, warto zadać sobie pytanie – czy lepiej dom kupić, czy może wybudować go od zera? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

budowa-domu

Indywidualny projekt domu

W przypadku budowy nowego domu jednorodzinnego można w projekcie uwzględnić w zasadzie wszystkie rozwiązania indywidualne. Mowa w tym przypadku zarówno o elementach estetycznych, jak i funkcjonalnych.  Jeśli budynek kupowany jest na rynku wtórnym pozostaje zaakceptowanie tego, co udało się znaleźć. Wprawdzie domów na sprzedaż nie brakuje, ale poszukiwania tego jednego, idealnego nigdy do łatwych i szybkich nie należą. Co ciekawe, coraz więcej deweloperów, takich jak na przykład podwarszawski Immobart, decyduje się na budowę właśnie domów jednorodzinnych zamiast klasycznych bloków mieszkalnych. Jest bowiem coraz większe zapotrzebowanie na nie.

Lokalizacja domu

Niezależnie od tego, czy dom będzie kupowany, czy budowany od zera, kluczowe znaczenie ma jego lokalizacja. Warto też sprawdzić na samym początku plan zagospodarowania przestrzennego. Po kilku latach okazać się może, że za ogrodzeniem pojawi się duża firma czy hala przemysłowa. W takim sąsiedztwie tymczasem nikt raczej mieszkać nie chce. Od tego zależy więc to, czy dom będzie wygodnym miejscem zamieszkania przez wiele lat. Ponadto taka wiedza przydać się może również w przyszłości, podczas ewentualnej sprzedaży domu osobom trzecim itd.

Koszty budowy domu a jego kupna

Co kosztuje więcej: budowa domu, a może jego kupno od dewelopera? Odpowiedź na to pytanie na pewno łatwa nie jest. Wiele osób jest przekonanych, że niższe koszty generuje budowa domu jednorodzinnego od zera. Ponadto w tym przypadku koszty są rozłożone w czasie. Jednak obecnie wcale nie tak łatwo jest wybrać godną zaufania firmę budowlaną. Czasami prace się przeciągają, a niektóre elementy wymagają poprawek różnego rodzaju. Decydując się na samodzielną budowę, warto więc zadbać o odpowiednich fachowców, którzy będą czuwać nad postępem prac. Dobrze jest poszukać robotników z polecenia. Przy kupnie domu gotowego lub przy zakupie od dewelopera tego problemu nie ma – budynek jest już na ogół gotowy do zamieszkania lub w niedługim czasie zostanie ukończony. Wszystkie kwestie związane z budową znajdują się na głowie dewelopera.