Dom drewniany czy murowany?

Budowanie domu, który dla wielu z nas jest zwieńczeniem marzeń o stabilności życiowej, wiąże się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór głównego budulca domu. Materiały takie jak cegła czy pustak powoli tracą pozycję na rzecz rozwiązań zupełnie nowych lub przeciwnie – takich, które do niedawna niemal zapomniane, po udoskonaleniu zyskują nowe walory. Takim właśnie materiałem jest drewno.

Zalety domów z drewna

Drewniane domy mają kilka przewag nad tymi murowanymi. To, o czym wspomina się najczęściej, to, oczywiście, bardzo przystępna cena. Niekiedy są one tańsze nawet o 30%! Dla osób, które zbierają pieniądze na wymarzony dom, oznacza to oczekiwanie krótsze o jedną trzecią.

Kolejny pozytyw to krótki czas wzniesienia budynku. W zależności od rozmiaru trwa to około miesiąca–dwóch. Prace trwają nieprzerwanie i można rozpocząć je nawet zimą, co nie wchodzi w grę w przypadku domów murowanych. Te drugie potrzebują dobrych warunków atmosferycznych i licznych przerw związanych np. z wysychaniem zapraw. Dodatkowo same prace murarskie są dłuższe – a tym samym droższe.

Zalety domów z drewna nie kończą się wraz z budową. Drewno jest materiałem naturalnym, przyjaznym człowiekowi (chociaż alergicy muszą uważać). Do budowy wykorzystuje się drewno dokładnie wysuszone i pozbawione soków. W takim domu powietrze nie tylko pachnie lasem. Ponieważ drewno „oddycha”, powietrze swobodnie przepływa, dzięki czemu w domu panuje optymalna wilgotność. Jednocześnie domy z bali szybko się nagrzewają i są dobrze izolowane.

Tradycyjny dom murowany

Nie bez powodu domy drewniane zyskują w Polsce coraz większą popularność. Nie oznacza to jednak, że te murowane są pozbawione zalet. Wciąż jeszcze większość projektów zakłada budowanie domów z materiałów murarskich. Podobnie jest z dostępnością materiałów dodatkowych, np. izolacyjnych – w sklepach widzimy przewagę tych przeznaczonych do murów. To oznacza, że właściciel domu budowanego tradycyjnie ma większą dowolność w dobieraniu idealnych dla siebie rozwiązań.

Mimo to pod wieloma względami domy drewniane dorównują tym murowanym, a są dziedziny, w których już je przewyższyły. Należy się spodziewać, że wraz z rozprzestrzenianiem się budownictwa drewnianego zacznie przybywać także materiałów tworzonych pod ten wariant domu.

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, walory użytkowe domu oraz jego trwałość będą zależne od jakości wykonania. Dlatego najlepiej powierzyć budowę fachowcom w swojej dziedzinie. Profesjonalnym wznoszeniem całorocznych domów z drewna zajmuje się firma Apis.