Dom bez pozwoleń i biurokracji? – technologia budowy domów mobilnych

Własny dom to marzenie większości z nas. Czy to całoroczny budynek jednorodzinny, dom letniskowy nad jeziorem, czy domek na działce – posiadanie domu na własność to powód do radości i dumy. Niestety formalności związane z inwestycją mogą odstraszać od podjęcia decyzji o budowie domu. Jest na to rozwiązanie, a mianowicie dom mobilny.

Domy mobilne – technologia

Domy mobilne wykonywane są w technologii przypominającej modułowe domy szkieletowe. Cała konstrukcja opiera się na stalowej ramie, która dodatkowo posiada koła służące do transportu budynku. Podłoga zabezpieczona jest blachą stalową. Na ramie oparte są drewniane ściany szkieletowe z warstwą izolacji w postaci wełny mineralnej. Dzięki temu domki wyposażone w urządzenia grzewcze mogą być użytkowane nawet zimą. Wykończenie ścian z zewnątrz to najczęściej deski elewacyjne – trwałe i estetyczne. Jeśli chodzi o wnętrze domu, to może być on wykończony “pod klucz” – z podłogami wyłożonymi panelami lub wykładziną i boazerią lub panelami na ścianach. Ponadto budynki mobilne posiadają niezbędne instalacje i przyłącza do mediów: wody, sieci elektrycznej i kanalizacji. Kompletnie wykończony domek jest transportowany z fabryki na działkę i od razu gotowy do posadowienia i przyłączenia instalacji.

Zalety domów mobilnych

Technologia budowy domów mobilnych ma wiele atutów:

  • łatwy transport – rama stalowa wyposażona w koła umożliwia bezproblemowy transport domu w dowolne miejsce;
  • szerokie zastosowanie – domy mobilne idealnie sprawdzają się w roli domków letniskowych, ale też obiektów socjalnych i handlowych czy jako biura i magazyny;
  • bogate możliwości projektowe – na rynku dostępnych jest wiele projektów domów mobilnych o zróżnicowanej powierzchni i układzie wnętrz;
  • wyposażenie. – dom mobilny może być dostarczony z pełnym wyposażeniem, np. urządzeniami AGD i sprzętem łazienkowym oraz meblami.

Mniej biurokracji

Największą zaletą domów mobilnych jest ograniczenie formalności wymaganych do posadowienia takiego obiektu na działce.

Wyjaśnia to pracownik przedsiębiorstwa konstrukcyjnego Partner: W przypadku tradycyjnych obiektów budowlanych, posadowionych na stałe, wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, do czego niezbędne jest skompletowanie dokumentacji. Wszystko to wiąże się z długim czasem oczekiwania, koniecznością zajmowania się wieloma formalnościami, a także z dodatkowymi kosztami. Inaczej jest z domami mobilnymi. Te z racji faktu, iż nie są trwale związane z gruntem, traktowane są jak obiekty tymczasowe i do ich posadowienia wystarczy zwykłe zgłoszenie w postaci wypełnienia formularza w urzędzie. Jeśli w ciągu 30 dni od zawiadomienia organu nie otrzymamy decyzji odmownej, można stawiać domek. Możemy go umieścić niekoniecznie na działce wykupionej na własność, ale nawet na gruncie dzierżawionym. To idealna opcja dla każdego, kto nie może ubiegać się o pozwolenie na budowę lub po prostu nie chce mierzyć się z biurokracją.