Dlaczego warto zdecydować się na szambo plastikowe?

Budując dom lub wymieniając instalację kanalizacyjną, nie należy zapominać o tym, aby dobrać odpowiedni zbiornik na nieczystości. Obecnie możemy wybierać spośród betonowych oraz plastikowych zbiorników na szambo. Czy te wykonane z tworzywa sztucznego zdają egzamin? Poznaj ich zalety i przekonaj się, czy plastikowe szambo sprawdzi się w Twoim gospodarstwie domowym.

szambo

Zalety szamba plastikowego

Jeżeli Twoja działka nie jest jeszcze objęta siecią kanalizacyjną, musisz zaopatrzyć się w zbiornik na nieczystości, który będzie regularnie opróżniany. Jeszcze niedawno jedyną możliwość stanowiły różne modele szamb betonowych. To się zmieniło i dziś wachlarz poszerzył się o szamba wykonane z plastiku. Czy są lepsze? O ich zalety zapytaliśmy w firmie Instalator z Bytomia.

Szamba plastikowe są zupełnie inne niż te z betonu. Jedyne podobieństwo to kształt. Na korzyść szamb z plastiku przemawiają ich niewielka masa oraz doskonała szczelność. Taki zbiornik nie potrzebuje dodatkowego uszczelniania podczas montażu. Co równie ważne, materiał ten jest bardzo trwały, nie niszczeje z czasem i nie traci pierwotnej szczelności, bo w żaden sposób nie reaguje z otoczeniem.

Niewielki ciężar sprawia, że transport, montaż i demontaż plastikowego zbiornika na szambo są znacznie prostsze niż w przypadku betonowego odpowiednika. Co więcej, po wymontowaniu możemy znaleźć dla niego inne zastosowania albo po prostu sprzedać, co wyrównuje dysproporcję w cenach zbiorników plastikowych i betonowych – te pierwsze są droższe. Nie oznacza to jednak, że zakup będzie mniej korzystny.

Szambo plastikowe – nie zawsze idealne

Naturalnie, nie ma rozwiązań bez wad i szamba plastikowe nie są tu wyjątkiem. Za minus można uznać to, że zbiornik na nieczystości wykonany z tworzywa sztucznego nie wykazuje jakiejś szczególnej odporności na obciążenia. Ponieważ jest lżejszy niż betonowy, mógłby zostać wyparty przez wody gruntowe, trzeba więc wkopać go głębiej w ziemię.

Warto zaznaczyć, że te wady są drobne i łatwe do zniwelowania. Nowoczesne modele szamb są coraz bardziej wytrzymałe i można kupić zbiornik o podniesionej trwałości. Jednak nawet takie zwykłe nie powinny sprawiać kłopotu, o ile tylko będziemy ich używać zgodnie z zaleceniami. Problem wypierania przez wodę gruntową rozwiązuje się przez wzmacnianie podłoża płytą nośną z żelazobetonu. Tak przygotowane szambo może być umieszczone nawet pod terenem, na którym zamierzamy parkować auto. Wygląda więc na to, że zalety nie tylko równoważą, ale nawet rekompensują drobne i łatwe do usunięcia wady.