Dlaczego parapety to ważny element wykończenia wnętrz?

Sporym błędem na etapie wykańczania domu czy mieszkania jest przypadkowy dobór parapetów. Niewiele osób ma świadomość tego, jak ważne funkcje pełnią te elementy. Są one istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim – praktycznych. O roli parapetów, ich rodzajach i podstawowych zasadach doboru podokienników do wystroju pomieszczeń piszemy w artykule poniżej.

Okno z parapetem

Po co jest parapet?

Jedną z najważniejszych funkcji parapetu jest izolacja termiczna przestrzeni pod oknem oraz prawidłowe i równomierne skierowanie rozgrzanego powietrza z grzejnika do pomieszczenia. Aby utrzymać ciepło we wnętrzu bardzo ważna jest odpowiednia szerokość parapetu oraz fachowy montaż. Ze względów praktycznych, oprócz zalecanego wysunięcia jego płaszczyzny poza lico ściany (przyjmuje się minimum 5 cm), parapety często są poszerzane. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w postaci półki pod oknem. Do innych ważnych funkcji parapetów zalicza się:

  • ochronę przed rozprzestrzenianiem się kurzu zalegającego na grzejnikach,
  • wykończenie otworu okiennego,
  • zabezpieczenie ściany i podłogi przed działaniem wilgoci oraz przed powstawaniem pleśni (np. w wyniku przelania roślin doniczkowych lub przecieku wody przez uchylone okno),
  • dodatkowy akcent dekoracyjny.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Obecnie na rynku możemy znaleźć podokienniki wykonane z wielu różnych materiałów. Odpowiedni rodzaj należy dopasować do aranżacji wnętrza, ale warto także kierować się właściwościami danego materiału.

Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Makra2: Z uwagi na dużą wytrzymałość i efektowny wygląd często wybierane są parapety kamienne – wykonywane z marmuru, granitu, trawertynu czy konglomeratu (mieszanki naturalnego kamienia i żywicy). Takie podokienniki są łatwe do czyszczenia i mają stosunkowo długą żywotność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również parapety drewniane pokrywane lakierem bądź woskiem. Alternatywnym rozwiązaniem są elementy z płyt wiórowych z okleiną imitującą naturalne drewno. Do innych materiałów wykorzystywanych do produkcji parapetów zalicza się PVC, ceramikę oraz kamień sztuczny.

Jak dobrać parapet do wnętrza?

Przede wszystkim parapet należy dopasować kolorystycznie do stolarki okiennej. Zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać, kolor podokiennika może być identyczny z odcieniem ramy, albo celowo – kontrastujący. Druga opcja najlepiej sprawdzi się w oryginalnych, awangardowych wystrojach. Dla ocieplenia wnętrza, warto wybrać drewno, dzięki któremu pomieszczenia będą bardziej przytulne. Natomiast uzupełnieniem eleganckich aranżacji w stylu glamour i tych minimalistycznych będą parapety z kamienia naturalnego. Pozostałe rodzaje z tworzywa sztucznego lub płyty MDF są dość uniwersalne i będą się dobrze komponować z większością aranżacji. Dodatkowa możliwość zastosowania okleiny w wybranym kolorze pozwala na dopasowanie takiego parapetu do pozostałych elementów dekoracyjnych w domu lub mieszkaniu.