Deskowanie panelowe a deskowanie stropu za pomocą dźwigarów

Deskowanie stropu to nic innego jak układanie konstrukcji z desek, która stanowi bazę pod wylanie stropu. Deski wspierane są na stemplach, których zadaniem jest przyjęcie wagi wylanego betonu. Dlatego też muszą być one rozstawione stosunkowo gęsto. Jakie rodzaje deskowania można wyróżnić? Czym różni się deskowanie panelowe od deskowania za pomocą dźwigarów?

deskowanie-stropu

Kiedy wykonuje się deskowanie?

Deskowanie demontuje się w momencie, gdy beton się wiąże. Proces ten może trwać nawet cztery tygodnie. Największą popularnością cieszą się szalunki wykonywane z desek. Najczęściej wykorzystuje się przy tym deski sosnowe. Szalunki tego typu są dość łatwe do wykonania, ale jednocześnie czasochłonne. Do podparcia desek stosuje się dodatkowo na ogół drewniane stemple. Po rozmontowaniu i wyczyszczeniu, deski można wykorzystać ponownie podczas innego szalunku lub przeznaczyć na pokrycie dachu. To spory atut dla tych, którzy budynek stawiają tylko na własny użytek.

Deskowanie stropowe

Coraz większą popularnością cieszy się od jakiegoś czasu stropowe deskowanie panelowe, które zapewnia szybką rotację sprzętu na budowie. Stworzone zostało ono z myślą zarówno o stropach ciężkich, jak i lekkich. Sprawdza się przy różnego rodzaju powierzchniach betonowych. Dzięki aluminiowej konstrukcji szalunki panelowe są proste i szybkie w montażu i demontażu, a przy  tym nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa dla osób, które się tym zajmują. Deskowanie tego rodzaju stosuje się razem z panelami aluminiowymi, bądź ze sklejką czy specjalną płytą składającą się z trzech warstw.

Zalety deskowania panelowego

Deskowanie panelowe ma wiele zalet. Przede wszystkim większość jego elementów odzyskać można już 3 dni od momentu betonowania. Pozostać muszą jedynie podpory stropowe. Jednak na rynku dostępne są również i inne rozwiązania, np. deskowanie za pomocą dźwigarów. Szalowanie tego typu jest przede wszystkim bardzo wszechstronne. Sprawdza się bowiem niezależnie od rozmiaru i grubości stropu. Nadaje się nawet do pomieszczeń bardzo wysokich. Na rynku spotkać się można przede wszystkim z dźwigarami drewnianymi. Szalunki wykonywane są za pomocą dźwigarów i są bardzo dokładne. W efekcie powierzchnia betonowa jest estetycznie wykonana i może pozostać nawet niewykończona. Elementy potrzebne do deskowania tego typu można wypożyczyć. Jest to opłacalne w przypadku osób, które budują dom na własny użytek. Oczywiście przy większych pracach lepiej będzie powierzyć to profesjonalnym firmom, takim jak na przykład Doka – zajmą się one kompleksowo wykonawstwem, a my nie będziemy musieli się już o nic martwić.