Deskowania i ich rola na placach budów

Deskowanie – zwane potocznie deskówką lub szalówką – odgrywa niebagatelną rolę na placach budów. Ma ono ogromny wpływ na solidność konstrukcji, a nawet całego domu. Ostatecznie zaś przekłada się na bezpieczeństwo osób, które w nim przebywają. Chyba nikt nie chciałby postawić niestabilnych i słabych fundamentów, prawda? Właśnie w tym i w wielu innych czynnościach jest pomocne deskowanie. Co więc warto o nim wiedzieć?

Deskowania

Deskowanie – co to jest?

Deskowanie, znane także jako szalunek, jest tymczasową konstrukcją. Powstaje ona zazwyczaj z desek, drewnianych płyt, a w niektórych przypadkach – z metalowych elementów. Wiele osób stawia też na sklejki wodoodporne albo nawet drewniane wióry.

To właśnie dzięki deskowaniu można uzyskać pożądany kształt wylewki. W zaplanowanym miejscu powstaje szalunek, który potem się wypełnia konkretną mieszaniną np. betonową. Sprawia to, że świeży beton nie rozlewa się poza określony obszar.

Deskowanie rozmontowuje się wtedy, kiedy beton będzie już odpowiednio związany – czyli zazwyczaj maksymalnie w okresie do czterech tygodni. Szalunek jest stosowany w przypadku fundamentów budynków, żelbetowych stropów, betonowych cokołów ogrodzeń, kominów czy silosów. Co ciekawe, szalunki można wynająć od profesjonalnych firm. Jest to najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie, które nie wiąże się z wysokimi kosztami.

Warto wiedzieć, że deskowanie odgrywa ogromną rolę na placach budów. Jego dokładność przekłada się na jakość stawianych konstrukcji. Przykładowo – nieodpowiednio wylane fundamenty będą szybko ulegały destrukcji, a to przecież podstawa obiektu. Nie chodzi tylko o stan budynku, ale także bezpieczeństwo osób, które będą w nim przebywały.

Rodzaje deskowań na placach budów

Na placach budów są wykonywane różne rodzaje deskowań. Popularne są indywidualne, które służą jednorazowemu użytkowi np. przy niewielkich obiektach i konstrukcjach. Są wykorzystywane też przy wznoszeniu niestandardowych konstrukcji o nietuzinkowych kształtach. Jak mówi specjalista z firmy Systemy deskowań ITB, równie chętnie się stosuje szalunki inwentaryzowane, które są przeznaczone do wielokrotnego wykorzystania.

Deskowania można też podzielić według innych kategorii:

  • szalunki przestawne, demontowane po tym, jak wylana mieszanka betonowa stwardnieje, a potem montowane w innym miejscu,
  • ślizgowe, przesuwane w płaszczyźnie,
  • przesuwne, które się przemieszcza bez zmiany formy, bez wcześniejszego demontażu.

Specjaliści wyróżniają także deskowanie niepełne i pełne. Warto zasięgnąć porady profesjonalistów, którzy doradzą, jaki rodzaj deskowania sprawdzi się w przypadku Twojej budywy. Łączy je wspólna cecha – gwarancja stabilności i wysokiej jakości konstrukcji, która się przekłada na bezpieczeństwo.