Czyszczenie przewodów dymowych krok po kroku

Kominek w domu to nie tylko przyjemne wieczory spędzone przy ogniu w chłodniejsze dni – to również spoczywający na właścicielu obowiązek zadbania o prawidłową drożność przewodów dymowych. Niedrożny, zanieczyszczony komin nie będzie w stanie odprowadzać produktów spalania powstających w komorze kominka, co może prowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia. W jaki sposób czyszczone są przewody dymowe?

Krok pierwszy – odpowiednie przygotowania

Zanim wespniemy się na komin, żeby go oczyścić, powinniśmy się odpowiednio przygotować.

 Przede wszystkim zadbajmy o to, by zapewnić sobie dobry dostęp do wylotu komina, bo to z tego miejsca będziemy wykonywać naszą pracę – mówi przedstawiciel firmy AirHotNajlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie budowania dachu i umieścić w pobliżu komina wyłaz dachowy. Przydatnym sprzętem będzie również tak zwana ława kominiarska, czyli specjalny, wąski podest. Do czyszczenia komina od środka potrzebna będzie nam szczotka kominiarska o kształcie i wymiarach dopasowanym do przekroju komina – chodzi o to, żeby włosie szczotki miało dobry kontakt ze ściankami wewnętrznymi przewodu dymowego. Druga sprawa to materiał, z jakiego wykonano włosie szczotki. Do kominów murowanych i wykonanych ze stali żaroodpornej odpowiednim wyborem będą szczotki druciane – do przewodów ze stali kwasoodpornej należy użyć delikatniejszych szczotek z włosiem nylonowym. Szczotka powinna być obciążona, co ułatwić wprowadzenie jej w dół przewodu. Poza tym przyda się nam folia malarska, latarka, wiadro na sadzę.

Jak oczyścić przewód dymowy?

Przed przystąpieniem do czyszczenia przewodu należy odpowiednio zabezpieczyć wnętrze domu. Z pomieszczenia, w którym znajduje się komin wynosimy rzeczy, które mogą się zabrudzić i zabezpieczamy wnętrze folią malarską. Następnie odczepiamy rurę łączącą kominek z przewodem dymowym i zatykamy otwór, np. przy pomocy zwiniętej szmatki. Sprawdzamy również, czy wszystkie klapy i twory są dokładnie zamknięte.

Wchodzimy na dach

Jeśli już skończyliśmy przygotowania, możemy wejść na dach. Przed włożeniem szczotki do przewodu komina sprawdźmy, czy otworu nic nie blokuje – przyda nam się do tego latarka. Jeśli przewód dymowy jest drożny, umieszczamy w nim szczotkę i opuszczamy do końca, a następnie wciągamy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie. Teraz możemy wybrać sadzę, która spadła na dół przewodu. Robimy to ostrożnie, by nie dopuścić do unoszenia się osadu. Po zasłonięciu otworu wracamy na komin  i powtarzamy szczotkowanie. Po kilku takich cyklach należy sprawdzić, czy przewód jest czysty i drożny – używamy w tym celu lusterka, które wkładamy do przewodu lustrzaną stronę ku górze. Jeśli w odbiciu widzimy wyraźnie niebo, oznacza to, że przewód jest czysty. Teraz możemy podłączyć przewód z powrotem i posprzątać.