Czym zdzierać styropian z ociepleń?

Styropian to materiał, który jest montowany na wielu budynkach. Jego zalety, jeżeli chodzi o właściwości termoizolacyjne, są znane od lat. Tworzywo to pomaga utrzymać stałą temperaturę we wnętrzach – chroni przed ucieczką ciepła, a jednocześnie zabezpiecza przed zimnem z zewnątrz. Jednak niekiedy ocieplenie wymaga remontu i odświeżenia. Jakimi narzędziami pozbyć się uszkodzonej warstwy styropianu?

Dlaczego zerwanie wierzchniej warstwy styropianu jest tak ważne?

Styropian to materiał, który jest stosowany jako materiał kładziony bezpośrednio na budynek w celu jego docieplenia. Natomiast na nim znajduje się jeszcze elewacja, czyli między innymi tynk.

Warstwa ocieplenia ze styropianu musi być starannie wyrównana. Dlatego też zdziera się jej wierzchnią warstwę. W innym razie nałożony tynk nie pokryje dokładnie ocieplenia. Nierówności będą stanowiły mankament estetyczny, ale przełożą się również na mniejszą trwałość warstwy izolacyjnej.

Styropian zdziera się także podczas remontów elewacji. Po odsłonięciu ocieplenia może okazać się, że jego wierzchnia warstwa ma żółty kolor. W praktyce oznacza to, że jest krucha, a montaż do niej siatki zbrojeniowej, a następnie kładzenie tynku przyniosą mizerny efekt. Również w takim przypadku styropian powinien zostać zdarty.

Powierzchnia styropianu służącego do ocieplania budynków nie zawsze jest równa. Sprawa jest jeszcze poważniejsza, kiedy ma on pożółkły kolor. W każdym z obu tych przypadków należy zedrzeć jego wierzchnią warstwę. Trzeba to jednak robić wyjątkowo umiejętnie i odpowiednimi narzędziami, aby nie usunąć pozostałej warstwy ocieplenia – wyjaśnia ekspert z firmy GAMA.

Jakimi narzędziami należy zdzierać styropian?

Wyrównywanie warstwy ocieplenia może być bardzo czasochłonnym zadaniem. Jednak odpowiednie narzędzia do zdzierania styropianu mogą znacznie ułatwić pracę.

Wykorzystuje się do tego tak zwane packi, a raczej tarki do styropianu. Ich budowa znacznie ułatwia jego zdzieranie z ociepleń. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego oraz z blachy ocynkowanej, dzięki czemu są wyjątkowo solidne i sprawiają, że praca przebiega szybko.

Tarki do styropianu są wyposażone także w wygodny, dwukomponentowy uchwyt, co gwarantuje, że są narzędziem dopasowanym do dłoni i ergonomicznym. Ponadto są to akcesoria przelotowe, co oznacza, że nadmiar ścieranego materiału wydostaje się bez problemu spod narzędzia przez wykonane w nich otwory. W zależności od rodzaju i specyfiki powierzchni styropianowego ocieplenia można wybrać tarkę o określonej wielkości.