Czym jest stal i do czego jest wykorzystywana?

Stal jest stopem żelaza i węgla. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach, w tym w budownictwie, gdzie stanowi jeden z bazowych materiałów konstrukcyjnych. Ma wiele właściwości, które czynią ją bardzo przydatną.

Charakterystyka stali

Stal to plastycznie obrobiony i plastycznie obrabialny stop żelaza z węglem (zawiera go 2,06% – graniczną rozpuszczalności węgla w żelazie). Węgiel można znaleźć w stali najczęściej w postaci perlitu płytkowego, ale zdarza się (przy większych zawartościach), że występuje w otoczeniu ziaren ferrytu w postaci kulkowej.

Poza węglem i żelazem w skład stali wchodzą też metale (mangan, chrom, nikiel, miedź, wolfram, molibden i tytan), tlen, azot, siarka oraz zanieczyszczenia (wtrącenia niemetaliczne tlenków siarki i fosforu).

-Obecnie obowiązująca Polska Norma definiuje stal jako materiał, który zawiera więcej żelaza, niż innego pierwiastka,  w którym zawartość węgla w zasadzie nie jest mniejsza niż 2%, a poza nim zawiera też inne pierwiastki – tłumaczy ekspert z firmy Hurtostal 2.

Otrzymywanie

Stal otrzymywana jest w procesie świeżenia lub przy wykorzystaniu pieców konwertorowych, łukowych i próżniowych, które umożliwiają produkcję stali wysokiej jakościowo. Przy wytwarzaniu stali pierwotnym produktem hutniczym jest staliwo. Przerabia się je później na stal za pomocą obróbki plastycznej.

Wykorzystanie

Stal używana jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów hutniczych, takich jak pręty kwadratowe, sześciokątne i okrągłe, profile otwarte (w tym kątowniki, ceowniki, płaskowniki, teowniki oraz dwuteowniki) i zamknięte, blachy oraz rury okrągłe. Znajduje też swoje zastosowanie w technice i motoryzacji (w karoserii samochodów, pokryciach dachów) oraz w przemyśle spożywczym (puszki).

Przede wszystkim jednak stal wykorzystywana jest w budownictwie – stanowi najpopularniejszy materiał konstrukcyjny, bez którego ciężko byłoby się w tej dziedzinie obyć. W tym przypadku zwykle stosuje się stale niskostopowe i te ogólnego przeznaczenia (niestopowe).