Czym się charakteryzują i do czego wykorzystuje się deski dębowe?

Drewno to powszechnie znany materiał konstrukcyjny o szerokim zastosowaniu, występujący w różnych odmianach, z czego na szczególną uwagę zasługuje dębina. Dąb zaliczany jest do jednych z najcenniejszych gatunków drewna. Surowiec ten od wieków wykorzystywany w różnych dziedzinach życia, ceniony jest ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Czym charakteryzują się deski dębowe i gdzie się stosuje?

ręczna pompa hydrauliczna

Właściwości desek dębowych

Czym charakteryzuje się dębina? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel firmy EuroDREW produkującej wysokiej jakości tarcicę:

Dąb nie bez przyczyny kojarzony jest od stuleci z ogromną siłą. Jego cechą charakterystyczną jest bowiem wyjątkowa twardość i wytrzymałość. Niezwykle twarde drewno dębowe odporne jest na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, np. pęknięcia, zarysowania czy ścieranie, a także na kurczenie. Aby zachować te właściwości dębiny i dodatkowo zwiększyć jej odporność na pęknięcia, niezbędna jest odpowiednia obróbka tarcicy dębowej polegająca na dokładnym suszeniu drewna. Warto przy tym zaznaczyć, że pomimo tak znacznej twardości drewna dębowego, jest ono niezwykle podatne na obróbkę, np. wyginanie, sklejanie bądź barwienie, co pozwala na szerokie zastosowanie tego gatunku. Do zalet desek dębowych należą również ich walory estetyczne. Charakterystyczna, szaro-żółtawa barwa dębu urozmaicona jest nieregularnie rozłożonymi, prostymi słojami, co razem tworzy surowy efekt, który sprawdza się w każdym wnętrzu.

Należy przy tym zauważyć, że czynniki takie jak czas, wilgoć czy promieniowanie słoneczne, przyczyniają się do stopniowej zmiany naturalnego koloru dębiny na ciemniejszy.

Zastosowanie desek dębowych

Liczne zalety dębiny sprawiają, że znajduje ona szerokie zastosowanie w wielu branżach i od wieków jest cenionym materiałem wykorzystywanym na różne sposoby. Deski dębowe stosowane są przede wszystkim w następujących dziedzinach:

  • Budownictwo – niezwykła twardość i wytrzymałość dębiny sprawia, że idealnie sprawdza się ona w charakterze materiału konstrukcyjnego chętnie wykorzystywanego do budowy różnego rodzaju obiektów.
  • Meblarstwo – estetyczny wygląd desek dębowych, ich wytrzymałość i łatwość obróbki to walory cenione w branży meblowej. Z dębiny wytwarza się m. in. stoły, kredensy czy regały.
  • Wyposażenie wnętrz – z desek dębowych wykonuje się nie tylko meble, ale także inne elementy wyposażenia wnętrz, np. drzwi czy okna. Oprócz stolarki otworowej, z dębiny produkuje się też deski podłogowe, boazerię, schody, a także żaluzje czy okiennice.

Poza tym deski dębowe wykorzystuje się również w innych dziedzinach, takich jak szkutnictwo czy rzeźbiarstwo.