Czym są gonty bitumiczne?

Dachy można pokryć różnymi materiałami – dachówkami ceramicznymi lub betonowymi, blachodachówkami, ale również gontami bitumicznymi. Czym się charakteryzują te ostatnie? Jakie są ich zalety? Jaka jest trwałość takiego pokrycia?

Zalety gontów bitumicznych

Gonty bitumiczne powstają poprzez wycięcie pasów z papy asfaltowej, zwanej również membraną bitumiczną. Przed działaniem promieni słonecznych chroni ich kolorowa posypka na wierzchniej stronie, która przy okazji nadaje gontom estetyczny wygląd. W czasie deszczu gonty bitumiczne nie są tak hałaśliwe, jak np. pokrycie wykonane z blachy, ponieważ dobrze tłumią dźwięki.

Inną ich zaletą jest niewielki ciężar, dzięki czemu można zastosować tańsze elementy więźby dachowej – o mniejszym przekroju. Gonty są również łatwe w montażu – można je położyć samodzielnie po zapoznaniu się z instrukcją, a naprawa uszkodzonych elementów jest dosyć tania i równie prosta, ponieważ wystarczy wymienić poszczególne dachówki. Ponadto, dzięki temu, że są produkowane w różnych kształtach, mogą imitować łuskę lub fale.

Gdzie można zakupić gonty bitumiczne?

Ciężar pokrycia dachu gontami bitumicznymi wynosi 8-11 kg/m2, a jego trwałość – od 10 do 40 lat w zależności od producenta i poprawnego ułożenia (najczęściej jest to ok. 15 lat). Warto jednak pamiętać o stosowaniu posypek nowej generacji odpornych na porastanie, aby zmniejszyć ryzyko porośnięcia mchem całej dachówki.

Papy oraz gonty bitumiczne posiada w swojej ofercie Grupa Dekarska Marki, która charakteryzuje się profesjonalnym doradztwem oraz fachowym wykonawstwem. Ponadto w skład usług firmy wchodzą: prace blacharskie, montaż dachówek, okien połaciowych, systemów rynnowych, kolektorów słonecznych, ocieplenia wełną mineralną, a także budowa kominów.